Unit Rate
George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
Write a unit rate for this situation: 310 heartbeats per 5 minutes
62 heartbeats/minute
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
10 eggs
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30 per student
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?
$7.50 per hour
For every 10 ounces of candy, you spend $1.25.
What is the cost of 30 ounces of candy?
$3.75