Unit Rate
Equivalent Ratios
Ratios
Ratio Tables
100

George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

7 pages per minute

100
Are the ratios 2 to 3 and 14 to 21 equivalent ratios?
YES
100
What is the ratio 12:40 in simplest terms?
3:10
100
There are 5 blue cars for every 3 red cars. If there are 24 TOTAL cars, how many are red? How many are blue?
15 red, 9 blue
200

Write a unit rate for this situation: 310 heartbeats per 5 minutes

62 heartbeats/minute

200
Are the following ratios equivalent? 4 shipments every 14 hours 6 shipments every 15 hours
NO
200
Is the ratio 4:3 the same as 3 to 4?
NO
200
A bag contains 120 marbles. Some are yellow and the rest of purple. There are 19 yellow marbles for every purple marble. How many yellow marbles?
114 yellow marbles
300

The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

10 eggs

300
3 movie tickets cost $36. At this rate, what is the cost per ticket? **make a table**
$12
300
Write 2 ratios that are equivalent to 8:6.
4:3 and 16:12 and 24 to 18
300
To make orange fizz, Ms. Golden mixes 4 scoops powder with every 6 cups water. How much water does she need for every 1 scoop of powder?
1.5 cups
400

The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?

$7.30 per student

400
3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? *Hint, find the cost of 1 first* Use a table!!*
$5.50
400
If a bag of marbles contains 3 red, 4 yellow, and 5 blue. Write a part to whole ratio.
5 to 12 or 4 to 12 or 3 to 12
400
To make orange fizz, Ms. Woods mixes 5 scoops powder with every 8 cups water. How much water does she need for every 1 scoop of powder?
1.6 cups
500

Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour?

$7.50 per hour

500
3 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost? *Hint, make a table to find the cost of 1 before you do 5*
$1.65
500
Make a table...There are 5 boys for every 4 girls in the school. If there are 100 boys, how many girls are there in the school?
80 girls
500

For every 10 ounces of candy, you spend $1.25.

What is the cost of 30 ounces of candy?

$3.75

M
e
n
u