Expression
One variable Equations
Logos
Miscellaneous
Multi-Step Inequalities
7th grade throwback
100

These are separated by addition & subtraction signs in an expression.

What is a term?

100

Solve the equations. 

14-3g=32 

g=-6


100

What does this logo stand for ?


Pepsi

100

Scout wears this costume to the Halloween Pageant in To Kill A Mockingbird

HAM

100

Solve the inequalities. 2y+7>11 

y>2

100

What is 25% of 80

20

200

This is  3(x+6)-5x+7  fully simplified

-2x+25

200

Solve the equation. 

d/15 +26=33 

d=105

200

What food logo is this?

Takis 

200

The capital of this country is Accra

Ghana 

200

Solve the inequalities. 11-4z<-1

z>3 

200

Balia knows that 6 cups of rice will feed 15 people.  How many cups of rice are needed to feed 135 people?

54 cups

300

These are the coefficients in the expression  4b+8c-11d

4, 8, 11

300

Solve the equations. 

4-3x=34

6-4u=26

x=-10 

u=-5

300

What does this logo stand for ?

Walmart

300

The first vaccine was for this disease

Small Pox

300

Solve the inequalities. 3+b/3<7

b<12

300

What is the area of a circle whose diameter is 6 cm? 

**Answer in terms of pi (leave the symbol in your answer)

100 bonus for correct units!

9π cm2

400

This is 2x+x-8+5y+17+x-10y with all terms combined.

4x-5y+9

400

p−1 = 5p+3p−8

P=1

400

What does this logo stand for ?

Microsoft

400

This is the number of floats in the 2022 Macy’s Thanksgiving Day Parade

28

400

Solve the inequalities. x/-3 -8≥-3

x≤-15

400

Arrange in fasted to slowest:

Abel reads 50 pages in 45 minutes; Brian reads 90 pages in 75 minutes; Charlie reads 175 pages in 2 hours

Charlie, Brian, Abel

500

This is  3(2a+b-3c)+3b-4a-11c  with all terms combined

2a+6b-20c

500

DAILY DOUBLE!!!! Write the verbal sentence as an equation and solve. Five minus the product of 2 and a number is 7.

5-2x=7

x=-1

500

What logo is this?

Hasbro!

500

This country won the 2018 World Cup

France

500

What is the solution of the inequality z/-4+3<15? 

z>-48

500

Arrange from most expensive to least expensive if they buy lunch 5 days per week:

Alice spends $3 per day; Betty spends $25 every 2 weeks; Cindy spends $75 per month (assume 4 weeks in a month)

Cindy, Alice, Betty

M
e
n
u