TRUE or FALSE: Multiplying by ½ is the same as dividing by 2.
True
Find the product of 25.2 and 1.36. Round to the nearest thousandth if needed.
34.272
Given 8 = x-19, what is the value of x?
x = 27
The number zero is a...
A. positive number.
B. neutral number.
C. negative number.
B. neutral number.
Tina is graphing the following coordinate pairs. (8.5, 4.5), (2.5, 2.25), (-1.25, -4), (-1.5, -0.75) What scale should she use when drawing her coordinate plane?
A. 0.25
B. 0.5
C. 0.75
D. 1
A. 0.25
Which of the descriptions below best matches the expression -12/3?
A. Mary owes an equal amount to each of three friends, totaling $12.
B. Mary owes $12 to each of 3 friends.
C. Mary owes $3 to each of 12 friends.
D. Mary's 3 friends owe her a total of $12.
A. Mary owes an equal amount to each of three friends, totaling $12.
15% of 80 is what value?
12
Find the value of m.
0.12m =.60
m = 5
Find the value of x.
17=-25+6x
x = 7
Jennifer has a cube that is 1/4 meter in length. What is the volume of the cube? You must include the correct units.
2 10/27 m3
A cliff diver is standing on a cliffthat is 65 feet above the surface of the pool that he is going to dive into. The water in the pool is 23 feet deep. What is the distance between the diver and the bottom of the pool?
88 feet
Andrea bought a $250 computer. The sales tax on the computer was 8%. How much tax did Andrea pay?
$20
The term "a fourth of a number (n)" can be rewritten as which of the following?
A. 1/4n
B. n/4
C. 4n
D. 4/n
B. n/4
A mall has 6 identical lots that can hold a total of 2,334 cars. The equation 6c = 2334 describes the number of cars that can fit into each lot. How many cars can fit into each lot?
c = 389 cars per lot
Jacqueline plotted two points on a coordinate plane...A(-3.25, -1) and B(4.75, -1). What is the distance between these two points?
8 units
List the following rational numbers from least to greatest.
3.05, -3 1/8, -2.75, 3 1/25
-3 1/8, -2.75, 3 1/25, 3.05
List the following rational numbers from least to greatest.
1/5, -5/8, -0.62, 0.12
-5/8, -0.62, 0.12, 1/5
Evaluate the expression using a = 6 and b = -4
3a2 + b3
44
At the grocery store, Sheila paid $7.84 for 3.2 pounds of apples. What is the unit price paid per pound of apples?
$2.45 per pound
Calvin uses two identical right triangles to createa rectangle. Each right triangle has a base of 6 inches and a height of 3.2 inches. What is the perimeter of the rectangle?
18.4 inches
Angel has 8 5/8 gallons of water to divide up between containers that each hold 2/3 of a gallon.
How many containers can he fill completely? What fraction of water will he have left over?
12 full containers with 15/16 of a gallon left over.
Determine all the factors of 288. Rewrite 288 as a product of its factors using exponents.
25 x 32
A solar panel can generate 1/3 of a kilowatt of power each hour. The average store needs to generate about 40 kilowatts of power each hour. Write an equation to determine how many solar panels, s, an average store needs on its roof.
How many solar panels does a store need?
40 = 1/3s
s = 120 solar panels
ABC Delivery makes a $4.25 profit with every item delivered. Their daily expense is $40. Write an expression they could use to calculate their profits based on d deliveries.
What would ABC Delivery's profit be if they delivered 150 items in a day?
4.25d - 40
d = $597.50
Point D(0, -4) is reflected over the line y=3. What is the coordinate pair of the reflected point (D')?
Point D' (0,10)