ELA
MATH
SOCIAL
Math riddles
100

Means clever or tricky.

What is "sly"?

100

Marks used in a survey to collect data.

What are "tally marks"?

100

It is a drawing on a map that stands for something.

What is a "symbol"?

100

When Grant was 8, his brother was half his age. Now, Grant is 14. How old is his brother?

His brother is 10.

Half of 8 is 4, so Grant’s brother is 4 years younger. This means when Grant is 14, his brother is still 4 years younger, so he’s 10.

200

Very strong

What is "mighty"

200

75 people were surveyed. 15 like lions, 23 foxes and 32 giraffes. The rest like zebras. How many people like zebras?

5

200

It is a symbol with arrows that helps you "read the map".

What is a "compass rose"?

200

There are 3 apples in the basket and you take away 2. How many apples do you have now?

You have 2 apples. 


You took away 2 apples and left 1 in the basket.

300

A contest or difficult task.

What is a "challenge"?

300

To collect data by asking people the same question.

What is a "survey"?

300

It tells you what each symbol stands for.

What is a "map key"?

300

Mrs. Brown has 5 daughters. Each of these daughters has a brother. How many children does Mrs. Brown have?

They have 6 children. 


Each daughter has the same brother. There are 5 daughters and 1 son.

400

To grip something very tightly or hold together with strong pressure. 

What is to "clamp"?

400

What is 10 x 2?

20

400

It answers the question "how far".

What is a "distance"?

400

The price of a duck is $4, a spider costs $16 and a bee was priced $12. By taking into account this information, what will be the price of a cat?

$8.

The pricing method charges $2 for each leg.

500

Means very supprised.

What is "astonished"?

500

What is 3 x 5?

15

500

It is a name for lines on a map that make squares helping you to find things.

What is a "grid"?

500

A new clothing store has a unique method of pricing items. A vest costs $20, a tie costs $15, a blouse costs $30, and underwear costs $45. How much would pants cost?

$25. 

The pricing method charges $5 for each letter needed to spell the item.

M
e
n
u