Add Subtract Fractions
Convert Mixed to Improper
Multiply and Divide Decimals
Word Problems
100

Add and reduce, if possible.

3/4 + 1/4 =

1

100
5 6/9 as an Improper Fraction
What is 51/9?
100

Multiply.

2.5×4 =

10

100

Emma has 145 stickers. She buys 38 more stickers. How many stickers does she have in total?

183 stickers

200

Add and reduce, if possible.

1/4+1/6 =

5/12


200
5 5/17 as an Improper Fraction
What is 90/17?
200

Multiply.

1.2×0.3=                      


0.36

200

A box holds 6 rows of apples, and each row has 9 apples. How many apples are in the box?

54 apples

300

Add and reduce, if possible.

2 1/2 + 3 5/6 =

6 1/3

300

4 4/15 as an Improper Fraction

What is 64/15?

300

Divide.

4.5÷1.5=

3

300

Sophie ran 22/5 of a mile in the morning and 1/3 of a mile in the afternoon. How far did she run in total?

11/15 miles

400

Subtract and reduce, if possible.

9 4/14 - 2 11/21 =

6 16/21

400

4 24/35 as an improper fraction

What is 164/35? 

400

Multiply.

3.14×2.06=

6.4684

400

Ava is making art kits for a school project.
Each kit includes:

  • 2 glue sticks that cost $1.45 each

  • 3 markers that cost $0.95 each

  • 1 sketchbook that costs $4.25

She wants to make 4 kits.

  1. What is the total cost of supplies for one kit?

  2. What is the total cost for all 4 kits?

  • Glue sticks: 2×1.45=2.902 \times 1.45 = 2.902×1.45=2.90

  • Markers: 3×0.95=2.853 \times 0.95 = 2.853×0.95=2.85

  • Sketchbook: 4.254.254.25

500

Perform operations and reduce, if possible.

2 1/3+3/4−1 2/5=

1 41/60

500

Ms. Birie goes out to eat for her birthday. She orders 13 pizzas and eats all but seven slices. If each pizza has 11 slices, how many slices did she eat?

What is 135/11, 135, or 12 3/11?

500

Divide.

10.2 ÷ 0.003=

3400

500

Emily is baking cookies for a fundraiser. She needs 2.5 cups of flour for each batch of cookies.
She plans to make 4 batches.

  1. How many cups of flour will she need in total?

Then she goes to the store and buys a 5-pound bag of flour for $3.60.

  1. If she uses all the flour for the cookies, what is the cost per cup of flour she used?

10 cups, $0.36 per cut

M
e
n
u