What is the most important thing to do when adding and subtracting decimals?
a. making sure the dividend is a whole number
b. lining up the decimals
c. making sure the divisor is a whole number
What is...
b. lining up the decimals
When multiplying decimals, what is most important thing to do?
a. making sure the dividend is a prime number
b. making sure the divisor is a prime number
c. line up the decimals
d. make sure both terms are whole numbers by moving the decimals to the right...
d. make sure both terms are whole numbers by moving the decimals to the right...
What are the three ways to write a ratio?
a. fraction, improper fraction, proper fraction
b. colon, word form, fraction
c. word form, improper fraction, proper fraction
What is...
b. colon, word form, fraction
A 12 pack of juice pouches costs $6.00. How much does one juice pouch cost?
a. $0.02
b. $0.20
c. $0.50
d. $0.72
What is...
c. $0.50
Which is better price: 5 for $1.00, 4 for 85 cent, 2 for 25 cent, or 6 for $1.10?
a. 5 for $1.00
b. 4 for 85 cent
c. 2 for 25 cent
d. 6 for $1.10
What is...
c. 2 for 25 cent
Which of these is the standard form of twenty and sixty-three thousandths?
a. 20.63000
b. 20.0063
c. 20.63
d. 20.063
What is...
d. 20.063
7.1 x 3.2 = ?
What is...
22.72
The little league team called the Hawks has 7 brunettes, 5 blonds, and 2 redheads. What is the ratio of redheads to the entire team in simplest terms?
a. 2:7
b. 2:5
c. 2:12
d. 1:7
What is...
d. 1:7
Clifton ran 6 miles in 39 minutes. At this rate, how much time Clifton takes to run one mile?
a. 13 minutes
b. 12 minutes
c. 7.2 minutes
d. 6 minutes and 30 seconds
What is...
d. 6 minutes and 30 seconds
A 13 ounce box of cereal costs $3.99. What is the unit price per round?
a. about $1.23
b. about $2.66
c. about $0.31
d. about $0.01
What is...
c. about $0.31
Mr Zito bought a bicycle for $160. He spent $12.50 on repair charges. If he sold the same bicycle for $215, what would his profit be on the investment?
a. $147.50
b. $42.50
c. $67.50
d. $55.00
What is...
a. $147.50
Hector is planting his garden. He makes it 5.8 feet wide and 17.2 feet long. What is the area of Hector's garden?
a. 9.976 square feet
b. 99.76 square feet
c. 99.76 feet
d. 997.6 square feet
What is...
b. 99.76 square feet
The ratio of pencils to pens in a box is 3 to 2. If there are 30 pencils and pens altogether, how many pencils are there?
a. 16
b. 17
c. 18
d. 19
What is...
c. 18
Lars delivered 124 paper in 3 hours. How long did it take Lars to deliver one paper?
a. 1 minute
b. 1 minute and 27 seconds
c. 1 minute and 45 seconds
d. 2 minutes and 3 seconds
What is...
b. 1 minute and 27 seconds
A bottle of perfume costs $26.00 for a 1/2 ounce bottle. What is the price per ounce?
a. $25.50
b. $26.50
c. $52.00
d. $13.00
What is...
c. $52.00
Brian is mowing his lawn. He and his family have 7.84 acres. Brian mows 1.29 acres on Monday, 0.85 acres on Tuesday, and 3.63 acres on Thursday. How many acres does Brian have left to mow?
a. 2.70
b. 20.7
c. 2.07
d. 0.207
What is...
c. 2.07
Margaret, Justin, and Leigh are babysitting for the neighbor's children during the summer. Each week they make a total of $72.00, and they split the money evenly. At the end of 4 weeks, how much money did Justin make?
a. $130.00
b. $144.00
c. $72.00
d. $96.00
What is...
d. $96.00
Barbara was baking a cake and could not find her tablespoon measure. The recipe calls for 3 1/3 tablespoons. Each table spoon measure 3 teaspoon. How many teaspoons must Barbara use in order to have the recipe turn out all right?
a. 3
b. 6
c. 9
d. 10
What is...
d. 10
Mr. and Mrs. Fink met their son Conrad at the beach. Mr. and Mrs. Fink drove 462 miles on 21 gallons of fuel. Conrad drove 456 miles on 12 gallons of fuel. How many more miles per gallon does Conrad's car get than Mr. and Mrs. Fink's car?
a. 6 mpg
b. 22 mpg
c. 16 mpg
d. 38 mpg
What is...
c. 16 mpg
If Carol pays $62.90 to fill the 17-gallon gas tank in her vehicle and she can drive 330 miles on one tank of gas, about how much does she pay per mile to drive her vehicle?
a. $0.37
b. $3.70
c. $0.19
d. $0.01
What is...
c. $0.19
Joann and John are hiking over a three-day weekend. They have a total of 67.8 miles that they are planning on hiking. On Friday, they hike half of the miles. On Saturday, they hike another 20 miles. How many miles do they have left to hike on Sunday?
a. 1.39 miles
b. 31.9 miles
c. 13.9 miles
d. 139 miles
What is...
c. 13.9
Chris and 2 of his friends go apple picking. Together they pick a bushel of apples that weighs 28.2 pounds. If Chris and his friends split the bushel of apples evenly among themselves, how many pounds of apples will each person take home?
a. 9.4 pounds
b. 0.94 pounds
c. 94 pounds
d. 0.094 pounds
What is...
a. 9.4 pounds
In the 14th century, the Sultan of Brunei noticed that his ratio of emeralds to rubies was the same as the ratio of diamonds to pearls. If he had 85 emeralds, 119 rubies, and 45 diamonds, how many pearls did he have?
a. 17
b. 22
c. 58
d. 63
What is...
d. 63 pearls
A printing company produces 48 posters in 6 minutes using one machine. They want to estimate how many posters three machines can print in 25 minutes, assuming each machine produces posters at the same constant rate.
What is the total number of posters produced?
A. 8 total posters
B. 600 total posters
C. 450 total posters
D. 500 total posters
What is...
b. 600 total posters
It took Marjorie 15 minutes to drive from her house to her daughter's school. If the school was 4 miles away from her house, what was her unit rate of speed?
a. 16 mph
b. 8 mph
c. 4 mph
d. 30 mph
What is...
a. 16 mph