6.NCC.9: Add/Subtracting Multi-Digit Decimals/Fractions
6.NCC.10: Operations with Decimals (Multiplying/Dividing)
6.PR.1: Expressing Ratios
6.PR.2: Solving Unit Rate Problems
6.PR.3: Unit Rates
100

What is the most important thing to do when adding and subtracting decimals? 

a. making sure the dividend is a whole number

b. lining up the decimals

c. making sure the divisor is a whole number

What is...

b. lining up the decimals

100

When multiplying decimals, what is most important thing to do? 

a. making sure the dividend is a prime number

b. making sure the divisor is a prime number

c. line up the decimals

d. make sure both terms are whole numbers by moving the decimals to the right...

What is...

d. make sure both terms are whole numbers by moving the decimals to the right...

100

What are the three ways to write a ratio? 

a. fraction, improper fraction, proper fraction

b. colon, word form, fraction

c. word form, improper fraction, proper fraction


What is...

b. colon, word form, fraction

100

A 12 pack of juice pouches costs $6.00. How much does one juice pouch cost?

a. $0.02

b. $0.20

c. $0.50

d. $0.72

What is...

c. $0.50


100

Which is better price: 5 for $1.00, 4 for 85 cent, 2 for 25 cent, or 6 for $1.10?

a. 5 for $1.00

b. 4 for 85 cent

c. 2 for 25 cent

d. 6 for $1.10

What is...

c. 2 for 25 cent

200

Which of these is the standard form of twenty and sixty-three thousandths? 

a. 20.63000

b. 20.0063

c. 20.63

d. 20.063


What is...

d. 20.063

200
Solve...


7.1 x 3.2 = ? 

What is...

22.72

200

The little league team called the Hawks has 7 brunettes, 5 blonds, and 2 redheads. What is the ratio of redheads to the entire team in simplest terms?

a. 2:7

b. 2:5

c. 2:12

d. 1:7

What is...

d. 1:7

200

Clifton ran 6 miles in 39 minutes. At this rate, how much time Clifton takes to run one mile?

a. 13 minutes

b. 12 minutes

c. 7.2 minutes

d. 6 minutes and 30 seconds

What is...

d. 6 minutes and 30 seconds

200

A 13 ounce box of cereal costs $3.99. What is the unit price per round?

a. about $1.23

b. about $2.66

c. about $0.31

d. about $0.01

 What is...

c. about $0.31

300

Mr Zito bought a bicycle for $160. He spent $12.50 on repair charges. If he sold the same bicycle for $215, what would his profit be on the investment? 

a. $147.50

b. $42.50

c. $67.50

d. $55.00

What is...

a. $147.50

300

Hector is planting his garden. He makes it 5.8 feet wide and 17.2 feet long. What is the area of Hector's garden? 

a. 9.976 square feet

b. 99.76 square feet

c. 99.76 feet

d. 997.6 square feet

What is...

b. 99.76 square feet

300

The ratio of pencils to pens in a box is 3 to 2. If there are 30 pencils and pens altogether, how many pencils are there?

a. 16

b. 17

c. 18

d. 19 

What is...

c. 18

300

Lars delivered 124 paper in 3 hours. How long did it take Lars to deliver one paper?

a. 1 minute

b. 1 minute and 27 seconds

c. 1 minute and 45 seconds

d. 2 minutes and 3 seconds

What is...

b. 1 minute and 27 seconds


300

A bottle of perfume costs $26.00 for a 1/2 ounce bottle. What is the price per ounce? 

a. $25.50

b. $26.50

c. $52.00

d. $13.00

What is...

c. $52.00

400

Brian is mowing his lawn. He and his family have 7.84 acres. Brian mows 1.29 acres on Monday, 0.85 acres on Tuesday, and 3.63 acres on Thursday. How many acres does Brian have left to mow? 

a. 2.70

b. 20.7

c. 2.07

d. 0.207

What is...

c. 2.07

400

Margaret, Justin, and Leigh are babysitting for the neighbor's children during the summer. Each week they make a total of $72.00, and they split the money evenly. At the end of 4 weeks, how much money did Justin make? 

a. $130.00

b. $144.00

c. $72.00

d. $96.00

What is...

d. $96.00

400

Barbara was baking a cake and could not find her tablespoon measure. The recipe calls for 3 1/3 tablespoons. Each table spoon measure 3 teaspoon. How many teaspoons must Barbara use in order to have the recipe turn out all right?

a. 3

b. 6

c. 9

d. 10

What is...

d. 10

400

Mr. and Mrs. Fink met their son Conrad at the beach. Mr. and Mrs. Fink drove 462 miles on 21 gallons of fuel. Conrad drove 456 miles on 12 gallons of fuel. How many more miles per gallon does Conrad's car get than Mr. and Mrs. Fink's car?

a. 6 mpg

b. 22 mpg

c. 16 mpg

d. 38 mpg

What is...

c. 16 mpg

400

If Carol pays $62.90 to fill the 17-gallon gas tank in her vehicle and she can drive 330 miles on one tank of gas, about how much does she pay per mile to drive her vehicle?

a. $0.37

b. $3.70

c. $0.19

d. $0.01

What is...

c. $0.19

500

Joann and John are hiking over a three-day weekend. They have a total of 67.8 miles that they are planning on hiking. On Friday, they hike half of the miles. On Saturday, they hike another 20 miles. How many miles do they have left to hike on Sunday?

a. 1.39 miles

b. 31.9 miles

c. 13.9 miles

d. 139 miles

What is...

c. 13.9

500

Chris and 2 of his friends go apple picking. Together they pick a bushel of apples that weighs 28.2 pounds. If Chris and his friends split the bushel of apples evenly among themselves, how many pounds of apples will each person take home? 

a. 9.4 pounds

b. 0.94 pounds

c. 94 pounds

d. 0.094 pounds

What is...

a. 9.4 pounds


500

In the 14th century, the Sultan of Brunei noticed that his ratio of emeralds to rubies was the same as the ratio of diamonds to pearls. If he had 85 emeralds, 119 rubies, and 45 diamonds, how many pearls did he have?

a. 17

b. 22

c. 58

d. 63

What is...

d. 63 pearls


500

A printing company produces 48 posters in 6 minutes using one machine. They want to estimate how many posters three machines can print in 25 minutes, assuming each machine produces posters at the same constant rate.

What is the total number of posters produced?

A. 8 total posters

B. 600 total posters

C. 450 total posters

D. 500 total posters

What is...

b. 600 total posters

500

It took Marjorie 15 minutes to drive from her house to her daughter's school. If the school was 4 miles away from her house, what was her unit rate of speed?

a. 16 mph 

b. 8 mph

c. 4 mph

d. 30 mph

What is...

a. 16 mph

M
e
n
u