Integers
Number Systems
Expressions/Equations
Ratios
Geometry/Statistics
100

What is the opposite of 260?

-260

100

Write an inequality to compare -4 and -13.

-4 > -13

100

Evaluate.     53

125

100

A car travels 300 miles in 5 hours. Determine the average rate of speed?

60 mph

100

Find the Median of this set of data.        5, 9, 9, 8, 10, 13, 8, 15, 7, 17

9

200

What is the value of -(-100)?

100

200

Write an inequality to represent the maximum weight allowed on the bridge is 3,500 pounds. Let n represent pounds allowed on the bridge.

n ≤ 3,500 pounds

200

Simplify.        7(12 + 2n) + 6

90 + 14n

200

Tanner has 72 toy trucks and 60 toy cars. What is the ratio of the number of cars to the number of trucks in lowest terms?

5/6

200

Consider a figure with the features given:

-A base has a length of 4 units and a width of 4 units.

-All vertical sides meet at one point.

Which three-dimensional figure has these features?

Cube

300

What is the GCF of 10 and 4?

2

300

Write an inequality to compare the absolute value of -4 and -13.

|-4| < |-13|

300

Evaluate x3- 2y if x=4 and y=5

54

300

A jar contains 85 marbles. There are only green and blue marbles in the jar. If there are 15 green marbles, write a ratio in lowest form to represent the relationship of green to blue marbles.

3:14

300

Which solid figures have 6 faces, 8 vertices, and 12 edges? (List two)

Cube and Rectangular Prism

400

A submarine is 400 meters below sea level. An airplane is 450 meters above sea level. Which statement is true? Select Two.

A.) The submarine has a smaller absolute value.

B.)The submarine has a larger absolute value.

C.) The airplane has a larger absolute value.

D.) The airplane has a smaller absolute value.

A and C.

400

Locate the value of |3| on a number line.

3 units from 0

400

Write an expression to represent five less than the product of 3 and n.

3n - 5

400

Janet is comparing prices of bottled water. She finds one bottle of water that cost $1.92 and contains 12 ounces. She finds another bottle of water that costs $2.40 and contains 16 ounces. Which bottle costs less per ounce and by how much?

Find the unit rate of each bottle.

12 oz = $0.16 per oz

16 oz = $0.15 per oz

The 16 oz bottle is cheaper by $0.01

400

Find the volume of seven cubes with an edge length of 5 inches.

875 cubic inches.

500

What is 10 - 10 x 2?

-10

500
  1. Which values of n make the inequality n + 2 and 3/4 < 15 true?

Select two correct answers.

a. 2 and 3/4            b. 10 and 3/4            c. 11 and 5/4            d. 12.5            e. 17 and 3/4

A. and B. 

500

Select two expressions below equivalent to this expression.     3/4x + 5(1/4x - 8)

2x - 40

500

 Each morning a cafeteria worker pours cereal into bowls. She can fill 4 bowls using 3 cups of cereal. A cereal box contains 9 cups of cereal. What is the maximum number of bowls that 1 cereal box can fill?

12 bowls

500

Find the area of a trapezoid with a height of 5 inches a base of 12 and a second base of 15.

67.5 inches squared.

M
e
n
u