When reading a math word problem, you read the words, "INCREASED BY".....solving the problem will likely use:
What is ADDITION!
James ran four more miles than Amber
What is MORE, which means addition
The sum of the following numbers; 3, 5, 6, and 8 equals?
What is sum, and 22?
When reading a math word problem, you read the word,"PRODUCT OF"....means you will be using:
What is MULTIPLICATION
John started with 10 tomato plants but lost 5 from the frost.
What is "LOST" which means to subtract.
Brad scored 10 points and James scored 8, how many points did they have combined?
What is ADDITION?
Andrew made 2 dozen cookies. Then Owen ate half of them. How many cookies did Owen eat?
What is half, and 1 dozen or 12 cookies?
The product of 5 and 5.
What is 25?
When reading a math word problem, you read the word, "DECREASED BY"....means you will solve using:
What is SUBTRACTION
Brayden split the pie between 6 friends.
SPLIT which means division
The product of 6 and 6.
What is Multipy
The Red Sox had 5 runs scored in the fourth inning. In the fifth inning, they increased their score by 7 runs How many runs did they have at the end of the fith inning?
What is increased and 12 runs scored?
If 15 TVs are sold for $324.99 each, what is the total sales for the TVs.
$4,874.85 in total sales
When reading math word problem, you read the word "TIMES"....means you will solve using:
what is MULTIPLICATION?
Dylan had 34 markers. He shared 23 of them with Vida.
SHARED...which means subtraction
The quotient of 54 and 6.
What is DIVISION?
The price of 3 iPads is $3000. How much is each iPad?
What is each, and $1000?
If 30 students are in each class, how many classes are needed for 43,920 students?
1,464 classes are needed
When reading a math word problem, you read the word "SPLIT UP"...means you will solve using:
What is DIVISION
James hit the ball 11 out of 33 times. What is James' batting average?
What is "OUT OF" which means divide.
Brad scored 10 points and James scored 8, they combined for how many points?
What is ADDITION?
The cost of AirPods was $150. The cost tripled in a month. What is the current cost of AirPods?
What is tripled and $450 for one set of AirPods?
The school superintendent decides to send every 4th teacher to a workshop. If there are 2,462 teachers, how many will attend the workshop?
615 teachers will attend