Write an equation that passes through (2, 1) and has a slope of - 5.
y - 1 = -5(x - 2)
Find the slope of y = -3x + 2
m = -3
A strategy/formula for finding the slope between two points is ______.
y2-y1/x2-x1
rise/run
change in y / increase in x
Write an equation in slope-intercept to model the following.
There is currently 1/2" of snow on the ground. It snows 3" per week for the rest of the winter.
y = 3x + 1/2
Write an equation that passes through (0, -4) and (5, -3)
y + 4 = 1⁄5(x+0)
or
y+3=1/5(x-5)
Calculate the slope of the line through (-3, 5) and (3, -1)
-1
Each notebook in a store costs $3, and each eraser costs $2. If you want to spend exactly $18, write an equation in standard form modeling this situation.
3x + 2y = 18
A Caribbean nation produced 17 tons of cane sugar on the first day. Daily production was projected to decrease by 0.5 tons each day. Write an equation to model the situation.
y = 17 - 0.5x
A horizontal line would have a slope of.....
0
Museum entry is $15 per person and parking is $20 for the vehicle. Model the cost of admission, assuming everyone travels together in one vehicle.
If your cost is $80, how many people visited the museum?
y = 15x + 20
4 people visited
What are the x and y intercepts for this standard form equation
4x -5y = 20
y intercept= -4
x intercept= 5
How many pets does Mrs. Huish have?
4
A new shoe shop sold 40 shoes in the first day, and every day after that it sold 20 more shoes. Write an equation in point-slope form modeling the number of shoes the shop sold.
y - 40 = 20(x - 1)
Find an equation for a line that passes through (2, -9) and (-3, 5).
y + 9 = -14⁄5(x - 2)
OR
y - 5 = -14⁄5(x + 3)
How does one graph slope intercept form? List steps
1) Plot y intercept
2) Use slope to find next point, plot the point
3)Connect line through points, done.
Find the x and y intercept of the equation, 7x + 4y = 12.
x = 12⁄7
y = 3
What college did Mrs. Huish go to?
NAU
In a supermarket, each box of veggie burgers costs $4, and each carton of juice costs $3. If you want to spend exactly $24, what are three different combinations of groceries you could buy?
0 burgers, 8 juice cartons
3 burgers, 4 juice cartons
6 burgers, 0 juice cartons