mixed to improper
story problems
fraction x fraction
100

3 2/3

11/3

100

Bob went shopping to get groceries, he wanted to get apples, bananas and bread. The bananas and apples both cost $1.50 each. He wants to buy 5 of each, and the bread cost $2.50 a loaf and he wants 1 loaf, how much money did Bob spend?

7.50 + 7.50 + 2.50 = $17.50

100

1/4 x 3/4

3/16

200

5 4/5

29/5

200

3/6 x 4/6

12/36

300

6/5

41/5

300

7/9 x 5/9

35/81

400

6/9

78/9

400

9/136/9

54/117

500

7 8/11

84/11

500

12/14 x 12/14

144/196

M
e
n
u