Simplify Fractions
Equivalent Fractions
Improper & Mixed Numbers
Multiplication & Division
Word Problems
100

Simplify 12/16

What is 3/4

100

2/3 = __/9

Answer: 6/9

100

Convert 9/4

Answer: 2 1/4

100

6 × 8 = ?

(Answer: 48)

100

1 notebook costs $2. How much do 5 cost?

(Answer: $10)

200

Simplify 18/24

Answer: 3/4

200

5/6 = __/12

Answer: 10/12

200

Convert 14/3

Answer: 4 2/3

200

7 × 9 = ?

(Answer: 63)

200

A car travels 60 miles in 1 hour. How far in 4 hours?

(Answer: 240 miles)

300

Simplify 15/25

Answer: 3/5

300

4/5 = __/20

Answer: 16/20

300

Convert 7/2

Answer: 3 1/2

300

56 ÷ 8 = ? 

(Answer: 7)

300

A pack of 3 pencils costs $6. What is the cost per pencil?

(Answer: $2)

400

Simplify 9/27

Answer: 1/3

400

7/8 = __/16

Answer: 14/16

400

Convert 11/5

Answer: 2 1/5

400

72 ÷ 9 = ?

(Answer: 8)

400

A recipe needs 2 cups of sugar for 3 cakes. How much sugar for 6 cakes?

(Answer: 4 cups)

500

Simplify 42/56

Answer: 3/4

500

9/10 = __/50

Answer: 45/50

500

Convert 29/6

4 5/6

500

144 ÷ 12 = ?

(Answer: 12)

500

If 12 apples cost $9, what is the cost of 20 apples?

(Answer: $15)

M
e
n
u