Simplify 12/16
What is 3/4
2/3 = __/9
Answer: 6/9
Convert 9/4
Answer: 2 1/4
6 × 8 = ?
(Answer: 48)
1 notebook costs $2. How much do 5 cost?
(Answer: $10)
Simplify 18/24
Answer: 3/4
5/6 = __/12
Answer: 10/12
Convert 14/3
Answer: 4 2/3
7 × 9 = ?
(Answer: 63)
A car travels 60 miles in 1 hour. How far in 4 hours?
(Answer: 240 miles)
Simplify 15/25
Answer: 3/5
4/5 = __/20
Answer: 16/20
Convert 7/2
Answer: 3 1/2
56 ÷ 8 = ?
(Answer: 7)
A pack of 3 pencils costs $6. What is the cost per pencil?
(Answer: $2)
Simplify 9/27
Answer: 1/3
7/8 = __/16
Answer: 14/16
Convert 11/5
Answer: 2 1/5
72 ÷ 9 = ?
(Answer: 8)
A recipe needs 2 cups of sugar for 3 cakes. How much sugar for 6 cakes?
(Answer: 4 cups)
Simplify 42/56
Answer: 3/4
9/10 = __/50
Answer: 45/50
Convert 29/6
4 5/6
144 ÷ 12 = ?
(Answer: 12)
If 12 apples cost $9, what is the cost of 20 apples?
(Answer: $15)