Fraction Operations
Basic Ratios
Ratio Word Problem
Unit Rate
Rate Word Problem
100

4/5  x  3/4

3/5

100

There are 14 boys and 10 girls in a classroom. What is the simplified ratio of girls to boys?

5:7

100

A girl scout troop is planting flowers. They are planting 4 daisies for every sunflower plant. If they plant 24 daisies, how many sunflower plants should be planted?

6 sunflower plants

100

Amy read 88 pages in 4 hours. What is the unit rate (how many pages can she read in 1 hour)?

22 pages

100

Ike writes about 12 emails per day. At this rate, how long will it take him to write 60 emails?

5 days

200

6 x (3/5)

3  3/5

200

There are 14 boys and 10 girls in a classroom. What is the simplified ratio of boys to total students?

7:12

200

Susan buys 6 bananas for every 3 apples for a dessert she's making. If she buys 15 apples, how many bananas should she buy?

30 bananas

200

Sheila drove 500 miles in 10 hours. What is the unit rate (how many miles did she drive in 1 hour)?

50 miles

200

Tommy washed 9 cars in 3 hours. How many cars could he wash in 8 hours?

24 cars

300

1/3 ÷ 4/5

5/12

300

In a bucket, there are 6 red marbles, 3 yellow, and 8 green. What is the simplified ratio of green to red marbles?

4:3

300

Larry has 8 shirts for every 3 pairs of pants. If he has 12 pairs of pants, how many shirts does he have?

32 shirts

300

8 shirts cost $40. How much does 1 shirt cost (unit rate)?

$5

300

Ben paid $30 for 10 candy bars. How much would it cost for 14 candy bars?

$42

400

4 ÷ (1/4)

16

400

At a birthday party, there are 20 hamburgers, 18 hot dogs, and 24 pieces of pizza. What is the simplified ratio of hamburgers to pieces of pizza?

5:6

400

A recipe calls for 3 cups of sugar for every 2 eggs. If there needs to be 8 eggs, how many cups of sugar should there be?

12 cups of sugar

400

The hotel room cost $156 for a 2 night stay. How much does it cost for a 1 night stay (unit rate)?

$78 for 1 night

400

The bakers at Blue Bakery can make 180 bagels in 2 hours. At this rate, how many bagels could they make in 5 hours?

450 bagels

500

3  1/2  ÷  3/4

4  2/3

500

I have 6 packs of yellow sticky notes, 4 packs of purple, 5 packs of green, and 5 pink. What is the ratio of packs of purple to total packs of sticky notes?

1:5

500

A classroom has 8 boys for every 7 girls. If there are 40 boys, how many girls are there?

35 girls

500

Paul made $575 in 5 days. Find the unit rate. (How much money did he make in 1 day)

$115 

500

At Quick Market, it costs $3.50 for 7 apples. At Stop and Save, it costs $5.50 for 10 apples. Which store has the better by and what is the cost per apple?

Quick Market - $0.50 per apple

M
e
n
u