4/5 x 3/4
3/5
There are 14 boys and 10 girls in a classroom. What is the simplified ratio of girls to boys?
5:7
A girl scout troop is planting flowers. They are planting 4 daisies for every sunflower plant. If they plant 24 daisies, how many sunflower plants should be planted?
6 sunflower plants
Amy read 88 pages in 4 hours. What is the unit rate (how many pages can she read in 1 hour)?
22 pages
Ike writes about 12 emails per day. At this rate, how long will it take him to write 60 emails?
5 days
6 x (3/5)
3 3/5
There are 14 boys and 10 girls in a classroom. What is the simplified ratio of boys to total students?
7:12
Susan buys 6 bananas for every 3 apples for a dessert she's making. If she buys 15 apples, how many bananas should she buy?
30 bananas
Sheila drove 500 miles in 10 hours. What is the unit rate (how many miles did she drive in 1 hour)?
50 miles
Tommy washed 9 cars in 3 hours. How many cars could he wash in 8 hours?
24 cars
1/3 ÷ 4/5
5/12
In a bucket, there are 6 red marbles, 3 yellow, and 8 green. What is the simplified ratio of green to red marbles?
4:3
Larry has 8 shirts for every 3 pairs of pants. If he has 12 pairs of pants, how many shirts does he have?
32 shirts
8 shirts cost $40. How much does 1 shirt cost (unit rate)?
$5
Ben paid $30 for 10 candy bars. How much would it cost for 14 candy bars?
$42
4 ÷ (1/4)
16
At a birthday party, there are 20 hamburgers, 18 hot dogs, and 24 pieces of pizza. What is the simplified ratio of hamburgers to pieces of pizza?
5:6
A recipe calls for 3 cups of sugar for every 2 eggs. If there needs to be 8 eggs, how many cups of sugar should there be?
12 cups of sugar
The hotel room cost $156 for a 2 night stay. How much does it cost for a 1 night stay (unit rate)?
$78 for 1 night
The bakers at Blue Bakery can make 180 bagels in 2 hours. At this rate, how many bagels could they make in 5 hours?
450 bagels
3 1/2 ÷ 3/4
4 2/3
I have 6 packs of yellow sticky notes, 4 packs of purple, 5 packs of green, and 5 pink. What is the ratio of packs of purple to total packs of sticky notes?
1:5
A classroom has 8 boys for every 7 girls. If there are 40 boys, how many girls are there?
35 girls
Paul made $575 in 5 days. Find the unit rate. (How much money did he make in 1 day)
$115
At Quick Market, it costs $3.50 for 7 apples. At Stop and Save, it costs $5.50 for 10 apples. Which store has the better by and what is the cost per apple?
Quick Market - $0.50 per apple