Fraction Division
Unit Rate
Word Problems
More Fraction
Division
More
Word Problems
100
2/3 divided by 4/9
3/2 or 1 1/2
100
If Mimi drives 50 miles in 2 hours, what is her rate (speed per hour)?
What is 25 miles per hour
100
I can buy oranges for $7.20 a dozen at Giant and I can buy them for $3.00 for six at Weis. Which store has the better deal? Give the unit rate for both stores.
Giant Unit rate $.60 per orange Weis Unit rate $.50 per orange Weis has a better deal
100
3/2 divided by 7/4
What is 6/7
100
Anna earns $12 in 3 hours. How much does she earn per hour? How much does she make in 5 hours?
What is $4 an hour and $20 in 5 hours
200
6 1/3 divided by 1 4/15
What is 5
200
If James types 120 words per 3 minutes, what is his rate of typing?
What is 40 words per minute
200
Walmart has cereal on sale. A 32 ounce box of Cheerios costs $2.50. A 48 ounce box of Cheerios cost $3.00 a box. What is the unit rate per ounce for the 48 ounce box of Cheerios. What is the unit rate per ounce for the 32 ounce box of Cheerios? Round your answers to the nearest penny. Which one is the better deal based on a unit rate per ounce?
48 ounce unit rate is about 8 cents per ounce 32 ounce unit rate is about 6 cents per ounce The 32 ounce box is a better deal.
200
4 divided by 2/5
What is 10
200
For a fourth of the recipe I need 1 3/4 cups of flour. How much flour do I need for the entire recipe?
What is 7 cups.
300
3/4 divided by 1 11/16
What is 4/9
300
If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
What is $0.35
300
At Home Depot I can by 75 carpet tiles for $75 and at Lowes I can get 100 tiles for $90. What is the unit rate for the deal at both stores. Which deal is better?
Home Depot $1 per tile Lowes $.90 per tile Lowes has the better deal
300
4 1/5 divided by 7/15
What is 9
300
Sue paints half a room in 1/2 an hour. How long does it take her to paint the entire room?
What is 1 hour?
400
5 1/4 divided by 7/8
What is 6
400
Which is the better deal $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts
What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
400
I can buy 10 pairs of sox for $8 at Walmart or I can buy 5 pairs of the same sox at Target for $3.89. What is the unit price for each. Which is the better deal?
About 80 cents per pair of sox at Walmart and about 78 cents per pair of sox at Target. The deal at Target is better.
400
15 3/4 divided by 7/8
What is 18
400
Jim buys a six pack of soda for $2.73. Sue buys them individually for $.75 a piece. Who gets the better deal?
Jim He pays $2.73/6 which is about $.46 a piece.
500
7/8 divided by 5 1/4
What is 1/6
500
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1
500
I can buy a case of 32 baseballs for $130. I can buy them individually for $4 a piece. If I need 32, which one is the better deal (buying them by the case or individually)?
Buying them individually is the better deal. Unit Rate by the case - $130/32 is approximately $4.06. Unit Rate for one is $4. Buying them one at a time is the better deal.
500
5 7/8 divided by 1 7/40
What is 5
500
Jerry runs 3/5 of a mile in 3 minutes. How long does it take Jerry to run a full mile at that same rate.
What is 5 minutes.
Click to zoom
M
e
n
u