Ratio
Rate
Equivalent Rate & Ratio
Unit Rate
Fun
100

A comparision of two numbers using the same measurement is a ____________________

ratio

100

The most common way to write a rate is in the _____________ form

fraction

100

Is 1:2 equivalent to 2:4?

Yes

100

The second term in every unit rate will always be

ONE

100

Sometimes considered unlucky, this is actually the most popular two-digit number. 

13

200

 Give the complete list of ways to write a ratio

as a fraction, with a colon, using the word 'to'

( all in simplest form, of course!)


200

A key vocabulary word that signals 'rate' is _____

per


200

Is 3:4 equivalent to 8:6?

No! 

200

30 km per 4 hours as a unit rate is ______. 

7.5 km / 1 hour

200
This number is considered the most lucky number.

seven


300

Give the 3 types of ratios

part to part

 part to whole

whole to part

300

A primary difference between a ratio and a rate is ___________. 

rate = compares two numbers of different measurements

300

Give one mathematical method  to find an equivalent ratio

Mulitplication - scale up

or

Division - scale down

300

Walmart has a sale on soda 3 cans for $5. How much is 1 can?

$1.67 

300
This is the only even prime number.

two

400

Write the ratio of 6 apples to 8 oranges in every form. 

6:8 = 3:4,  6 to 8 = 3 to 4, and 6/8 = 3/4

400

A car travels 92 miles in 5 hours.  Write this as a rate. 

92/5  

92 miles/ 5 hours

92 miles per 5 hours

400

When writing equivalent ratios in a table, the first thing you must identify is the __________ factor.

Scale 

400

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay for each pizza?

$17 per pizza

400

This is the only number that has the same number of letters as its meaning.

four

500

There are 15 girls and 12 boys in a class.  Write the following ratios and simplify by dividing to making equivalent ratios:

a) compare the boys to the girls 

b) compare the girls to all students 

a) 12:15 = 4:5

b) 15:27 = 5:9 

500

When we write rates we must also include this every time we write the rate 

the units or measurement

500

Is $12/162 pencils equivalent to $36/486 pencils? 

YES!

500

3 batteries cost $4.80 or 12 batteries for $14.76 - which is the better buy?

 $14.76/12 = $1.23 per battery

( $4/80/3 = $160 per battery)

500

He was a famous Greek mathematician most know for his famous theorem to help us figure the length of the sides of a right triangle. 

Pythagoras

M
e
n
u