Ratio
Rate
Equivalent Rate & Ratio
Unit Rate
Fun
100

What is a ratio? 

A comparison of quantities with the SAME unit?

100

What is a rate?

A comparison of two quantities measured in DIFFERENT types of units.

100

Is 1:2 equivalent to 2:4?

Yes

100

What is ALWAYS my second term in a unit rate?

ONE

100

What is Mrs. Murray FAVOURITE subject?

Art!

200

How many forms do ratios have?

3! fraction, written and colon


200

How many forms do rates have?

2! fraction and written


200

Is 3:4 equivalent to 8:6?

No! 

200

30 km per 4 hours ... What is my unit rate? (looking for km per hour)

7.5 km / 1 hour

200

What Planet is closest to Earth?

Mercury


300

How many ratio relationships are there?

3; part to part, part to whole, whole to part

300

What KEY WORD are we looking for in a written rate? 

PER!

300

What is the fancy word for "=" when writing equivalent rates & ratios?

Proportion!

300
Walmart has a sale on pop 3 for $5....what is the unit rate? (dollar PER pop)

$1.66 per pop!

300
Who lives in a pineapple under the sea?

Sponge Bob Square Pants

400

What is the common form of a ratio?

Colon form!

400

Is a rate a ratio?

YES! We are still comparing things just with DIFFERENT units. 

400

To write 1:2 to be equivalent to 2:4, first in need to find the ....? 

Scale Factor!

400

Mike paid $68 for 4 pizzas. How much did he pay per pizza?

$17 per pizza

400

Where did Harry Potter go to school?

Hogwarts

500

What type of relationship is Girls to Boys?

Part to Part

500
What MUST we include when writing rates?

UNITS

500

Is $12/162 pencils equivalent to $36/486 pencils? 

YES!

500

Why do we use unit rates when shopping? 

To look for the best DEAL.

500

What is the most popular Christmas Movie?

Home Alone

M
e
n
u