Add
3/4 + 1/2
5/4 or 1 1/4
Multiply
4.5 * 2
9
A coffee costs $4.25. What is the cost for 3 coffees?
$12.75
What is the absolute value of -9?
9
What is the perimeter of a rectangle with sides 3 and 5.
16 units
Multiply
5/6 * 2/3
10/18 or 5/9
What is the product of
3.25 * .4
1.3
A car uses 1.8 gallons of gas per day. How much will it use in 10 days?
18 gallons
Which is further from zero: -3 or 5?
5
What’s the perimeter of a square with sides of 6?
Divide
7/8 div 1/4
3 1/2
Divide
6.3 div .9
Mila bought 4 shirts at $9.99 each. What's the total?
$39.96
Graph -2.5 on a number line. Make sure to include the integers 0 through -4 on your number line.
You teacher can confirm points based on your work :)
Which is greater: −1.3 or −1.6?
-1.3
Bella bought 1½ lbs of strawberries and ⅞ lb of grapes. How many total pounds of fruit?
2 3/8 pounds
Divide
53.1 div 10
5.31
If a phone is $450 and paid in 6 equal payments, how much per payment?
$75
Order: −4, 2, 0, −1 from least to greatest
Answer: −4, −1, 0, 2
Order these temps: −12°C, 5°C, −2°C
−12°C, −2°C, 5°C
Tripling a recipe that calls for ⅓ cup of flour gives how much flour?
1 cup
What is the value of 12.6 ÷ 0.2?
63
The cost per ounce is $0.50. What’s the price of a 24-ounce bottle?
$12
Which number is closest to −0.25?
A. −0.3
B. 0.1
C. −0.1
A. -0.3
Order by absolute value -12, 5, -2
-2, 5, -12