Anthony Davis got 12 blocks in 4 games. How many blocks per game did he get?
What is 3 blocks per game
Guess can make 32 belts in 8 hours. How many can they make in 1 hour?
What is 4 belts
Elsa can make 36 snowballs in 6 seconds. How many snowballs can she make in 1 second?
What is 6 snowballs in 1 second.
Chevy Sonic gets 68 miles from 2 gallons. How many miles per gallon does it get?
What is 34 miles per gallon
You can buy 2 donuts at a Super America for $2. How much does 1 donut cost?
What is $1 per donut.
Andre Drummond pulled down 34 rebounds in 2 games. How many rebounds did he get in each game?
What is 17 rebounds per game
Este Lauder creates 60 different shades of lipstick each year. How many shades to they make per month?
What is 5 shades of lipstick per month
In 8 hours, Mike Wazowski can scare 32 kids. How many can he scare in 1 hour?
What is he scares 4 kids per hour.
Toyota Camry went 180 miles in 3.2 hours. How many miles per hour was it traveling?
What is 56.25 miles per hour.
You can buy 3 Large bags of popcorn at the movie theater for $6. How much does 1 bag cost?
What is $2 for one bag of popcorn
Russell Westbrook got 70 assists in 7 games. How many did he get each game? Kyrie Irving had 94 assists in 9 games. Who had more assists per game?
What is Kyrie with 10.4 per game
5 models wore 15 articles of clothing on the runway. How many articles of clothing did each model wear?
What is 3 articles of clothing per model
Dori forgets 20 things every 10 minutes. How many things would she forget in 45 minutes?
What is she would forget 90 things in 45 minutes.
Buick Lucerne can drive 360 miles on 6 gallons of gas. How many miles can be driven on 13 gallons of gas?
What is 780 miles
You can buy a 6-pack of Pepsi for $5.70. How much does 1 can cost?
What is $0.95 per can
Kevin Durant scored 139 point in 5 games. How many points per game? Dwayne Wade scored 96 points in 8 games. Who score more points per game? How many more points per game?
What is Kevin Durant by 15.8 points per game.
Tyra Banks travels a total of 1,345 miles each week for work. About how many miles does she travel each day?
What is 269 miles per day.
Simba can run 9 4/5 miles in 7 minutes. Nala can run 14 2/5 miles in 12 minutes. Who runs faster?
What is Simba.
Cadillac Escalade can go 500 miles on 32 gallons. How many miles per gallon? Ford Taurus can go 330 miles on 15 gallons of gas. How many miles per gallon? Which car has better gas mileage? By how much?
What is Cadillac Escalade by 10 miles per gallon.
A 16 ounce bag of chips cost $1.28. A 10 ounce bag of pretzels cost $.90. Which is the better buy, and by how much?
What is chips is the better buy by $.10
Steph Curry has on average 31 1/2 rebounds in 7 games. Lebron James has 16 4/5 rebounds in 3 games. Who has more rebounds per game? By how much?
What is Lebron James by 1 1/10 rebounds
Chanel No. 5 costs $198 for 15 oz. How much would 8 oz cost?
What is $105.60 for 8 oz of Chanel No. 5
The Little Mermaid can collect 26 2/5 things in 6 hours. How many items can she collect in 10 1/2 hours?
What is she can collect 46 1/5 items.
The Chevy Volt can drive 168 miles in 4 hours. The Toyota Prius can drive 270 miles in 5 hours and the Kia Optima can drive 340 miles in 8 1/2 hours. Order the cars from least to greatest on best gas mileage.
What is Toyota Prius, Chevy Volt, Kia Optima
You can get a bag of 100 Hershey's kisses for $32. A bag of dove chocolates costs $26.46 for 54 chocolates. Which is the better buy? By how much?
What is Hershey's is the better buy $.22 per chocolate