Surprise
Angles
Triangles
Surface area
Volume
100

True or false:

A rectangle is sometimes a parallelogram, but a parallelogram is always a rectangle.  

*Be able to explain

False.

A parallelogram is not always a rectangle because it may not have 4 right angles.  For example, a rhombus is not a rectangle.

100

In a triangle, if one angle is 36 degrees and another is 54 degrees, what does the last angle measure?

The last angle is 90 degrees.

36 + 54 = 90
180 (total degrees in a triangle) - 90 = 90

100

A triangle is categorized by both its sides and angles.  A triangle has all sides the same length is called: (must use both names)

Acute and equilateral.

100

What is the surface area of the shape below:


262 cm2

Shape 1: 7 x 2 = 14
Shape 2: 2 x 13 = 26
Shape 3: 13 x 7 = 91

91 + 26 + 14 = 131
131 x 2 = 262 cm2

100

The volume of the prism below is:


80 cm3

Volume = l x w x h

8 x 5 x 2 = 80 cm3

Remember that volume is cubed!

200

What is the volume of a cylinder that has a radius of 4 and height of 10?  

The formula is:

Volume = height x pi x r2

502.4 units3

V = 10 x 3.14 x 42

V = 31.4 x 16

V = 502.4 units3

200

In a straight angle formed by 2 adjacent angles, what is the measure of one angle if the other is 147 degrees?

33 degrees

180 (degrees in a straight angle) - 147 = 33 degrees

200

A triangle is categorized by both its sides and angles.  A triangle has 2 congruent sides and one obtuse angle is called: (must use both names)

Isosceles and obtuse.

200

The surface area of this prism below is:


166 in2

Shape 1: 4 x 5 = 20
Shape 2: 7 x 5 = 35
Shape 3: 4 x 7 = 28

20 + 35 + 28 = 83
83 x 2 = 166 in2

200

The volume of the shape below is:


380 cm3

Shape 1 is 7 x 4 x 10 = 280
Shape 2 is 5 x 10 x 2 = 100
Total volume is 380 cm3

300

The volume of a shape that is 16 x 10 x 12 =

1,920 u3

Remember that if there are no units in the problem that you can always use units cubed.

300

A quadrilateral has 3 known angles:

108 degrees,  46 degrees, and 76 degrees

What is the measure of the last angle?

130 degrees
108 + 46 + 76 = 230

360 - 230 = 130 degrees
(There are 360 degrees total for the interior angles of a quadrilateral)

300

A triangle with one angle greater than 90 degrees is called:

Obtuse triangle

(There only has to be one obtuse angle in a triangle to categorize it as obtuse).

300

The rectangular prism below has a surface area of:


220 cm2

Shape 1: 10 x 4 = 40
Shape 2: 4 x 5 = 20
Shape 3: 10 x 5 = 50
40 + 20 + 50 = 110
110 x 2 = 220 cm2

300

Calculate the volume of the rectangular prism:


228 cm3

400

How many vertices are on a cube?

8 vertices

(Vertices are corners)

400

If one base angle in an isosceles triangle is 50, what is the measure of the other 2 angles?

80 degrees and 50 degrees.
If one base of the isosceles is 50 degrees, the other base angle is also 50 degrees.  50 + 50 = 100

A triangle's interior angles add up to 180 degrees.
So, 180 - 100 = 80 degrees.

400

A triangle is categorized by both its sides and angles.  A triangle with a 90 degree angle and no equal sides is called: (must use both names)

Right and scalene triangle

400

The cube has a surface area of:


150 cm2

Shape 1: 5 x 5 = 25
Shape 2: 5 x 5 = 25
Shape 3: 5 x 5 = 25

25 x 3 = 75
75 x 2 = 150 cm2

or 25 x 6 faces = 150 cm2

400

What is the volume of a cube with a side length of 6 cm?

216 cm3

Volume = l x w x h
6 x 6 x 6 = cm3

500

What are the digits in pi to the nearest hundredth?

3.14

500

I drew 2 adjacent angles that are complementary.  One angle is 34 degrees; what is the measure of the other angle?

56 degrees

Complementary means that the 2 angles add up to 90 degrees.

90 - 34 = 56 degrees

500

In a right triangle, if one side is 6cm and one side is 8 cm, what is the length of the hypotenuse?

The hypotenuse is 10.
Use the Pythagorean Theorem:
a2 + b= c2
62 + 82 = c2
36 + 64 = c2
100 = c2
10 = c

500

What is the surface area of the prism below:


516 u2

Shape 1: 15 x 6 = 90
Shape 2: 6 x 8 = 48
Shape 3: 15 x 8 = 120

90 + 48 + 120 = 258
258 x 2 = 516 u2

500

How many unit cubes are in the shape below?


6 unit cubes

(count the cubes)

M
e
n
u