Solve.
45 / 5 - 3 =
Answer= 5
Part 1:
Matt buys 2 used toys and 1 new toy for $22. The new toy costs $12. Each used toy costs the same amount. How much did a used toy cost?
$5
Solve.
3 + 70 x 8 =
Answer: 563
Part 2:
Matt also buys a pen for $4 and 3 pencils for $2 each to give as gifts. Write one equation to describe the total amount Matt spends on these gifts.
4 + 3 + 3 + 3 = $13
3 x 3 + 4 = $13
Solve.
32 / 8 x 2 =
Answer: 8
Part 3:
Matt buys 4 used toys and 2 new toys. How much do they cost in all?
Hint: You have to use the answers from Part 1.
New Toy: $12
Used Toy: ??
$44
Solve.
40 + 10 x 3 =
Answer 70
Ming shared 35 marbles among 7 different friends. Each friend received the same number of marbles. How many marbles did Ming give to each friend?
5
There are 20 boys going camping. They brought 5 tents. An equal number of boys sleep in each tent. How many boys will sleep in each tent? Write a related multiplication equation.
5 x 4 = 20
Part 4:
Which would cost more to buy, 4 new toys or 12 used toys?
Hint: Use the answers from Part 1 to solve.
New Toy: $12
Used Toy: ??
12 used toys because 12 x 5 is $60
4 new toys would cost $48 = 4 x 12
Mrs. Tobias bought 5 packages of toys. Each package had the same number of toys. She opened one package and gave 3 toys away. Now she has 27 toys. How many toys were in each package?
6