2 1/4 + 3 2/3 =
5 and 11/12
1 7/8 - 5/8 =
1 and 2/8
Which is a better buy?
15 pencils for $9 or 10 pencils for $7
15 pencils for $9
Ava practices swimming at her local pool. On Wednesday, she swam 5/6 of a lap. On Thursday, she swam 1/4 of a lap.
How much farther did Ava swim on Wednesday than on Thursday?
Ava swam 7/12 of a lap farther on Wednesday than Thursday.
What is 1/3 of 36?
12
4 3/5 + 1 7/8 =
6 and 19/40
1 5/6 - 7/12 =
1 and 3/12
Which is a better buy?
12 bottles of juice for $18 or 8 bottles of juice for $14
12 bottles of juice for $18
Ethan is making pancake batter. He pours 1 3/6 cups of milk and 2 5/12 cups of flour into a bowl before stirring.
How many cups did Ethan add in all?
Ethan added 3 and 11/12 cups in all.
What is 1/5 of 55?
11
1 5/6 + 2 3/10 =
4 and 4/30
2 1/3 - 4/6 =
1 and 5/6
Which is a better buy?
6 notebooks for $8 or 4 notebooks for $6
4 notebooks for $6
Luis likes to ride his bike around a park near his home. On Saturday, he rode 3/4 of the loop. On Sunday, he rode 2/9 of the same loop.
How much farther did Luis ride on Saturday than on Sunday?
Luis rode 19/36 of the loop farther on Saturday than on Sunday.
What is 2/3 of 24?
16
3 7/9 + 1 5/12 =
5 and 7/36
2 2/5 - 3/5 =
1 and 4/5
Which is a better buy?
18 cookies for $12 or 10 cookies for $7
18 cookies for $12
Maya is baking a batch of muffins. She added 2 3/5 cups of oats and 1 7/8 cups of flour into a bowl before mixing in the wet ingredients.
How many cups of dry ingredients did Maya use in all?
4 and 19/40 cups of dry ingredients.
What is 5/12 of 24?
10
5 1/3 + 2 4/7 =
7 and 19/21
3 3/4 - 5/8 =
2 and 7/8
Which is a better buy?
5 pounds of rice for $10 or 3 pounds of rice for $7
5 pounds of rice for $10
Sofia is baking a batch of cookies. She adds 1 1/2 cups of sugar, 2 3/4 cups of flour, and 3/8 cup of cocoa powder to a bowl.
How many cups of dry ingredients did Sofia use in all?
Sofia used 4 and 5/8 cups of dry ingredients in all.
What is 7/8 of 48?
42