3 x 4 = 13 - 1
12 = 12
True
Solve using the standard algorithm: 14 x 9
126
A teacher has 10 pencils and wants to give an equal amount to her 5 students. How many pencils will each student get?
Write a division expression that represents the word problem.
10 / 5
Ms. DeWolf wants to build craft stick birdhouses to sell at a crafts fair. Each birdhouse costs $2.00 to make.
Use a ratio table to find the cost to make 8 birdhouses.
$16.00
76 - 23
53
1.25 + 2.75 = 6.00 - 2.00
4.00 = 4.00
True
Solve using the standard algorithm: 45 x 3
135
A teacher has 20 pencils and wants to give an equal amount to her 5 students. How many pencils will each student get?
Write a division expression that represents the word problem.
20 / 5
Ms. DeWolf wants to build craft stick birdhouses to sell at a crafts fair. Each birdhouse costs $4.00 to make.
Use a ratio table to find the cost to make 7 birdhouses.
$28.00
85 - 19
66
5 x 6 = 34 - 5
30 = 29
False
Solve using an array: 34 x 16
544
Use a ratio table to solve 10/5.
2
Ms. DeWolf wants to build craft stick birdhouses to sell at a crafts fair. Each birdhouse costs $1.50 to make.
Use a ratio table to find the cost to make 8 birdhouses.
$12.00
127 + 98
225
174 + 17 = 182 - 35
191 = 147
False
Solve using an array: 28 x 35
980
Use a ratio table to solve 20/5.
4
Ms. DeWolf wants to build craft stick birdhouses to sell at a crafts fair. Each birdhouse costs $2.40 to make.
Use a ratio table to find the cost to make 14 birdhouses.
$33.60
491 - 232
259
56 + 7.45 = 68.26 - 5
63.45 = 63.26
False
Solve using the standard algorithm: 79 x 9
711
Use a ratio table to solve 100/10
10
Ms. DeWolf wants to build craft stick birdhouses to sell at a crafts fair. Each birdhouse costs $5.43 to make.
Use a ratio table to find the cost to make 5 birdhouses.
$27.15
761.45 - 48
713.45