Equivalent Fractions
Ratios
Rates & Unit Rates
Unit Rates with Fractions
Proportional Relationships
100

Simplify this Fraction: 


8/14


What is 4/7 

100

In geometry class, the girl to boy ratio is 9 to 4. If there are 45 girls, how many boys are there?

What is 20 boys  

100

Find the unit rates for the following problems: 


27 calls in 9 hours 

What is 3 calls per 1 hour 

100

Find the unit rates: 

4 miles/ 1/4 hour= x miles / 1 hour

What is 16 miles 

100

On a graph, the line has to go through what to be proportional?

What is the origin or point 0,0 

200

Simplify this Fraction: 


32/48

What is 2/3

200

The ratio of the number of girls to the number of boys in a chess club is 3 to 2. There are 14 boys in the chess club, What is the number of girls in the chess club? 

What is 21 girls. 

200

21 yards of yarn costs $42. What is the price per yard?

What is $2 per yard

200

Find the unit rate: 


1/4 feet / 5/6 minutes = x feet / 1 minute 

What is 6/20 or 3/10 feet 

200

Another name for constant of proportionality is.. 

What is unit rate 

300

Solve for x:


5/8= x/64

What is 40

300

For every 3 chocolate chip cookies that Angel bakes, he bakes 2 oatmeal raisin cookies. Is he bakes 80 oatmeal raisin cookies, how many chocolate chip cookies did he bake? 

What is 120 chocolate chip cookies 

300

Spenser bought 5 chocolate bars for $3.70. What is the unit price for 1 chocolate bar?

What is $0.74 per 1 chocolate bar 

300

Set up rates then solve: 

It takes Daniel 2 1/2 hours to mow 3/4 of his lawn. How long does it take him to mow his entire lawn? 

What is 20/6 or 10/3 or 3 1/3 hours. 

300

Which machine is a proportional relationship and what is its constant of proportionality? 


What is machine Q and a constant of proportionality of 6 

400

Solve for x: 


16/24= x/27

What is 18 

400

The ratio of cats to dogs that are in the shelter is 5 to 3. If there are 48 total animals, how many more are cats

What is 12 more cats than dogs 

400

You took a trip to the mountains and traveled 486 miles. It took you 9 hours to get there. What is your miles per hour? 

What is 54 miles per hour 

400

Josh can walk 4/5 of a mile in 1/6 of an hour. He lives 1 mile away from school. How long will it take him to get to school?

What is 5/24 of an hour 

400

What are the three things to remember with proportional relationships?

What is 

1. The ratio of y to x is constant through all ordered pairs 

2. The graph will pass through the origin (0,0) 

3. The equation is linear (a straight line) and can be written in the form of y=mx

500

3/ 1/4= x/1

What is 12 

500

For every 4 books that Kenisha reads, she reads 3 magazines. If she read 21 magazines, how many total publications did she read?

What is 49 

500

You took a trip to the mountains and traveled 486 miles. It took you 18 gallons of gas to get there. How many miles per gallon would it go?

What is 27 miles per gallon

500

A bus traveled 2/7 of the distance between two cities in 5/6 of an hour. At this rate, how long will it take them reach their destination? 

What is 35/12 or 2 11/12 hours

500

Is this a proportional relationship? If yes, what is the constant of proportionality? If no, why not?


What is no because the ratio of y to x is not constant 

Click to zoom
M
e
n
u