0.056 divided by 7
0.008
3/5 to percent
60%
If a car drives 300 miles in 5 hours what is the unit rate (mph)?
60 mph
2(4+3)
14
Mia went shopping and bought a new pair of shoes that were on sale. If the shoes were originally $35.00 and they were 15% off, how much were they?
$29.75
0.2080 divided by 65
0.0032
7/35 to percent
20%
I can pick 40 apples in 5 minutes. What is the unit rate?
8 apm
5+3x5
20
Gabby and Kylee went to buy new cheer bows. They bought a pack of 6 bows to share. The pack was $45. How much was each bow?
$7.50
128.7 divided by 30
4.29
0.35 to fraction (REDUCED)
7/20
I buy a 8 sliced pizza for $12. What is the price per slice?
$1.50
15-5+2
12
Georgia bought a new golf skirt that was on sale for 35% off. If the skirt was $22 to start, how much did she pay?
$14.30
9.8 divided by 3.5
2.8
35% of 20
7
500 units for $350
$0.70
22 divided by 11 +5
7
Remi bought 3 new notebooks for $3.99 a piece, then she bought 2 new packs of pens for $1.99 each, and then she went and got lunch for $10.00. How much did she spend?
$25.95
4 divided by 3
1.33
44% of 35
15.4
35 units for $14
$2.5
33-3+2
32
Lil and Ms. Kassie bought 12 ice cream cones at Super 1 for $0.25 each. How much did they spend in all?
$3.00