Long division
1/2 0.5 50%
unit rate
pemdas
word problems
100

0.056 divided by 7

0.008

100

3/5 to percent

60%

100

If a car drives 300 miles in 5 hours what is the unit rate (mph)?

60 mph

100

2(4+3)

14

100

Mia went shopping and bought a new pair of shoes that were on sale. If the shoes were originally $35.00 and they were 15% off, how much were they?

$29.75

200

0.2080 divided by 65

0.0032

200

7/35 to percent

20%

200

I can pick 40 apples in 5 minutes. What is the unit rate?

8 apm

200

5+3x5

20

200

Gabby and Kylee went to buy new cheer bows. They bought a pack of 6 bows to share. The pack was $45. How much was each bow?

$7.50

300

128.7 divided by 30

4.29

300

0.35 to fraction (REDUCED)

7/20

300

I buy a 8 sliced pizza for $12. What is the price per slice?

$1.50

300

15-5+2

12

300

Georgia bought a new golf skirt that was on sale for 35% off. If the skirt was $22 to start, how much did she pay?

$14.30

400

9.8 divided by 3.5

2.8

400

35% of 20

7

400

500 units for $350

$0.70

400

22 divided by 11 +5

7

400

Remi bought 3 new notebooks for $3.99 a piece, then she bought 2 new packs of pens for $1.99 each, and then she went and got lunch for $10.00. How much did she spend?

$25.95

500

4 divided by 3

1.33

500

44% of 35

15.4

500

35 units for $14

$2.5

500

33-3+2

32

500

Lil and Ms. Kassie bought 12 ice cream cones at Super 1 for $0.25 each. How much did they spend in all?

$3.00

M
e
n
u