Andre uses 3/4 (three fourths) teaspoon of oregano and 3/8 (three eighths) teaspoon of rosemary in a recipe. How much oregano and rosemary does Andre use in all? Answer must be in fraction form
Andre uses 1 1/8 (one and one eighth) teaspoons of oregano and rosemary.
At the beginning of a laboratory experiment, the temperature of a substance is -12.6 degrees Celsius. During the experiment, the temperature of the substance decreases 7.5 degrees Celsius. What is the final temperature of the substance?
The final temperature in -20.1 degrees Celsius.
Gavin is going to multiply -1 by itself a number of times. Which expression results in a product of 1?
A. -1 x -1 x -1
B. -1 x -1 x -1 x -1
C. -1 x -1 x -1 x -1 x -1
D. -1 x -1 x -1 x -1 x -1 x -1 x -1
B. -1 x -1 x -1 x -1
Mrs Chapman made vests for cast members of the school play. She used 3/4 yards of material for each vest. She used 6 yards in all. How many vests did she make?
She made 8 vests
It costs $0.36 to buy an eraser. Ms Cole wants to buy as many erasers as she can for $5.00. How many erasers can Ms Cole buy?
Ms Cole can purchase 13 erasers.
Max walked 1 3/4 (one and three fourths) miles east and then he walked 2 7/10 (two and seven tenths) miles west. What is Max's location from his original starting point? Your final answer must be in fraction form
Max is 19/20 miles west.
Carter's checking account had a balance of -$12.75. He deposited a check for $22.40 into his account. What is Carter's account balance now?
The new checking account balance was $9.65.
Each lap around Spring Reservoir is 2 3/8 (two and three eighths) miles long. Terrence walked 2 1/2 (two and one half) laps around the reservoir. How many miles did Terrence walk?
Terrence walked 5 15/16 (five and fifteen sixteenths) miles.
Kelly had a ribbon that was 5 1/3 feet long. Each piece she cut was 1 1/3 feet long. How many pieces of ribbon did she cut?
She cute two pieces of ribbon
Livio earns an hourly wage for every hour he works. Last week, he earned $200 and worked for 12.5 hours. How much does Livio earn an hour?
Sharon's house, the library, and Lisa's house are all on the same straight road. Sharon has to ride her bike 1 3/5 (one and three fifths) miles to get from her house to the library and another 2 3/4 (two and three fourths) miles to get from the library to Lisa's house. How far does Sharon live from Lisa? Answer must be in fraction form.
Sharon lives 4 7/20 (four and seven twentieths) miles from Lisa.
A diver went down 25.6 feet below the surface of the ocean, and then 16.5 feet further down, he then rose 12.45 feet. What is the diver's new depth?
The diver's depth is -29.65 feet or 29.65 feet below the surface
Jamal found 32 shells at the beach. Hayes found 7/8 as many shells as Jamal found. How many shells did Hayes find?
Aubrey binge watched her favorite show on Netflix. She completed a TV series that lasted for 10 1/2 (ten and one half) hours. Each episode lasted 1 3/4 (one and three fourths) hours. How many episodes were in the series?
There were 6 episodes in the series.
Pens are on sale for $0.79 each. Tamira wants to purchase as many pens as she can for $13.50 for the upcoming school year. How many pens can Tamira buy?
Tamira can purchase 17 pens
Cora walked 2/5 (two fifths) miles east and then 1 1/4 (one and one fourth) miles west. What is Cora's location when she finished walking? Answer must be in fraction form.
Cora is 7/20 (seven twentieths) miles west.
Esteban has $20 from his allowance. There is a comic book he wishes to buy that costs $4.25, a cereal bar that costs $0.89, and a small remote control car that costs $10.99. How much money will Esteban have left over.
Esteban will have $3.89 left over.
Libby pays $22.70 for each hour of private dance lessons. She completed 25.5 hours of lessons last month. How much did Libby pay for private dance lessons last month?
Libby paid $578.85 for private dance lessons last month.
A recipes calls for 3/4 cups of milk. It makes 6 servings. How much milk is there in each serving?
There is 1/8 cup of milk in each serving
Milo had $5.20 to spend. He bought packs of gum $0.65 per pack. how many packs of gum did Milo buy?
Milo bought 8 packs of gum
Joe is diving 2 1/2 (two and one half) feet below sea level. He decided the descend 4 2/3 four and two thirds) more feet. How many feet below sea level is he? Answer must be in fraction form.
Joe is 7 1/6 (seven and one sixth) below sea level
The outside temperature was 4.2 degrees Fahrenheit at 8:30 pm. By 12 midnight, the temperature had fallen 9.5 degrees Fahrenheit. What was the temperature at 12 midnight?
At 12 midnight, the temperature was -5.3 degrees Fahrenheit.
Isabel purchased 2 pairs of shoes for $26.50 each and 7 packages of socks for $8.98 each. How much money did she pay for the items altogether?
Rich jogged 2 1/2 (two and one half) miles around a park. Each lap is 4/5 (four fifths) mile. How many laps did Rich jog around the park?
Rich jogged 3 1/8 laps around the park.
Mitch needs $475.45 to buy a gaming system and $64 for a video game. He plans to save money for the next 5 month. How much money, in dollars, will Mitch need to save each month to purchase the gaming system and video game?