Groceries
Fixed Expenses
Shopping
Cleaning Supplies
Education
100

Price of fresh blueberries

$6.99 

source: fred meyers

100

Cost of a monthly cell phone plan with unlimited data

$50-$100

100

Cost of a pair of socks (10 pack)

$10

100

Cost of toilet paper pack (12)

$14.99

100

Cost of school supplies for a single semester

$990

200

Price of Franz Bagels 6ct

$4.49 

source: fred meyers

200

Cost of adult trimet daily pass for 31 days

$173.60 per month

source: Trimet

200

Cost of a microwave

$50

200

Cost of a new vaccuum 

$150-250

200

Cost of a new apple laptop

$1600-$2000

300

Price of whole milk 1 gallon

$4.39 

source: fred meyers

300

The average student loan payment per month after graduation.

$200-$500 

300

Cost of a monthly Netflix subscription

  • Standard: $17.99 per month
  • Premium: $24.99 per month
300

Cost of Detergent 

$14.99-$20

300

Cost of room and board at UP

$15,000- $17,000

400

Price of Tillamook medium cheddar block cheese (32oz)

$13.99

source: fred meyers

400

The average monthly rent for a shared house of 6 in a college town.

$600-$850

400

Cost of noise cancelling headphones

$250-$500

400

Cost of a swiffer mop

$35

400

Cost of Grad-School Applications (MCAT,DAT,GMAT,LSAT)

$250-$500

500

Price of Cheerios cereal 10.8oz

$4.29

source: Fred Meyers

500

The average price of car insurance per month for a college student

$350-$400

500

Cost of a mini fridge

$150

500

Cost of dish soap

$4

500

Cost of Full-Time Tuition (12+ credit hours) at UP

$29,400 per semester

M
e
n
u