Math
LA
LA
Math

MATH
FUN
100

25 divided by 5

5

100

What do you call the person who writes books

 an author

100

How many syllables does the word cupcake have?

2

cup-cake

100

Name a shape that has 4 sides

square, rectangle, rhombus

100

What is a fraction?

A part of something

100

What animal is our school mascot?

Lion


200

12 times 3

36

200

I am when and where the story takes place.

setting

200

What is a plural?

More than one

200

True or False: A circle has 3 straight lines

False

200
True or false; do I have enough money to buy 3 movie tickets that cost 8$ each if I have 30$?

True

200

Name 3 teachers at this school

TBA


300

How many minutes are there in 1 hour?

60
300

What are the 3 marks that can go at the end of a sentence?

.  ?  !

300
How many syllables does Mr. Johnson have?

5

300

I am a shape that has three sides.

Triangle

300

I have 16$ and I need to divide it among 4 people equally. How much money does each person get?

$4.00


300

What is our principal's name?

Mr. Price

400

10 + 10+10+5+5

40

400

What do we call it when we think about what is going to happen next in a story?

predict

400

How many syllables does your name have?

Answers may vary

400

True or false? Symmetry means both sides are equal and mirrored. 

True
400
If I bought a burger for $11.00, a fry for $4.00 and a drink for $3.00, how much money would I need?
$18.00
400

Name a school counselor

TBA

500

48 divided by 2

24

500

I am a type of story that is real 

Non-Fiction 

500

How many syllables does the word sun have?

1

sun

500
If a movie theater ticket cost 8$, how much money would we need to take a family of 4 to the movies?

$36.00

500

You have $96.00 and then spend $14.00 how much do you have left?

$82.00

500

How many legs does a spider have?

8

600

How much is 6 quarters worth

$1.50
600

Which is the prefix in the word redo?

Re

600

How many syllables does the word conservatory music have?

7

con-ser-va-to-ry-mu-sic

600

If a sandwich costs 6$, how much money do we need to buy 8 sandwiches? 

$48.00

600

How much money is 4 quarters, 3 dimes and a nickel?

$1.35
600

What day is the last day of school?

May 31
M
e
n
u