How often should you wipe down bathroom and kitchen surfaces?
Every day
How many rooms are in a studio apartment?
A studio is a one room apartment. It usually has the lowest rent of the three types of apartments.
It is usually one wide open room that includes a bedroom, kitchen, living room, and then a bathroom off to the side.
You are buying a can of corn. If 2 oz. = 1 serving and there are 16 oz. in the can, how many servings are in the can?
Divide the 16 oz. by 2 oz. =
8 servings in the can.
List 5 cleaning tasks that should be done in the home on a regular basis
List 3 major home appliances
Appliances include a refrigerator, stove, dishwasher, microwave, air conditioners, washer/dryers, water heaters, etc.
If there are 8 servings in a can of corn, and the can costs $1.20, what is the cost per serving?
$1.20 divided by 8 = $.15 cent cost per serving.
Be sure to place new boxes of ______ in both the refrigerator and freezer to help control odors.
a) baking soda
b) baking powder
c) cocoa powder
d) salt
a) baking soda
List two things should you consider before renting an apartment
There are many important things to consider when looking for an apartment to rent:
How much space do you need?
Is it in a good location?
Can you afford the rent?
Does it have any extra facilities?
Is it furnished?
Do you understand the lease?
Who pays for the utilities?
The package of frozen corn is 12 ounces and costs $.88 cents. The label says 3 ounces = 1 serving.
How many servings are in the package?
What is the cost per serving?
Divide the 12 oz. by 3 oz. which equals 4 servings in the package.
Divide the cost of the package by the number of servings. $.88 divided by 4 = $.22 cent cost per serving.