Solving Inequalities Addition/Subtraction
Solving Inequalities Multiplication/Division
Solving Multi-Step Inequalities
Solving Inequalities Addition/Subtraction
100
The goal of a toy drive is to donate more than 1000 toys. The toy drive already has collected 300 toys. How many more toys does the toy drive need to meet its goal? Write and solve an inequality to find the number of toys needed.
100
The unit cost for a piece of fabric is $4.99 per yard. You have $30 to spend on material. How many feet of material could you buy? Define a variable and write an inequality to solve this problem.
100
A grandmother says her grandson is two years older than her granddaughter and that together, they are at least 12 years old. How old are her grandson and granddaughter?
100
Anita is baking dinner rolls and pumpkin bread. She needs 4 cups of flour for the rolls. She needs at least 7 cups of flour left for the pumpkin bread. Write and solve an inequality to determine how much flour Anita needs before she starts baking.
200
A family earns at most $2500 a month. The family’s monthly expenses are $2000. Write and solve an inequality to find the possible amounts of money the family could save each month.
200
A company sells parts in both the United States and in Europe. The company must report its product’s size in both the metric system and in inches. If a product is reported to be no more than 12 inches long, how long is it in centimeters? Assume 1 inch = 2.54 cm. Let x = the length of a product in inches.
200
A family decides to rent a boat for the day while on vacation. The boat’s rental rate is $500 for the first two hours and $50 for each additional half hour. Suppose the family can spend $700 for the boat. What inequality represents the number of hours for which they can rent the boat?
200
A boat can hold up to 1000 pounds. Two friends get in the boat. Together they weigh 285 pounds. Write and solve an inequality to determine how much more weight can be added to the boat.
300
A family earns $1800 a month. The family’s expenses are at least $1250. Write and solve an inequality to find the possible amounts the family can save each month.
300
A bus company charges $2 for each trip. It also sells monthly passes for $50. Write and solve an inequality to find how many trips you could make before the monthly pass is cheaper.
300
A student had $45 when she went to the mall. She spent $9 on a pair of earrings. Then she wants to buy some CDs that cost $12 each. Write and solve an inequality to determine how many CDs she can buy.
300
Your goal in training for the race is to run more than 50 miles per week. So far this week, you have run 32 miles. Write and solve an inequality that represents the situation.
400
A local television station sponsors a food drive. The goal is to donate more than 1000 canned goods. The station already has collected 400 canned goods. How many more canned goods does the television station need to meet its goal? Write and solve an inequality to find the number of canned goods needed.
400
You wonder if you can save money by using your cell phone for all long distance calls. Long distance calls cost $.05 per minute on your cell phone. The basic plan for your cell phone is $29.99 each month. The cost of regular phone service with unlimited long distance is $39.99. Define a variable and write an inequality that will help you find the number of long-distance call minutes you may make and still save money.
400
A friend needs at least $125 to go on the class trip. He has saved $45. He makes $20 for each lawn he mows. Write and solve an inequality to determine how many lawns he needs to mow to go on the trip.
400
A club has a goal to sell at least 25 plants for a fundraiser. Club members sell 8 plants on Wednesday and 9 plants on Thursday. What are the possible numbers of plants the club can sell on Friday to meet their goal?
500
To go to the next level in a certain video game, you must score at least 50 points. You currently have 40 points. You fall into a trap and lose 5 points. What inequality shows the points you must earn to go to the next level?
500
You want to see if you are really saving money each month by exclusively using your cell phone for all long distance calls. Long distance calls cost $.03 per minute on your cell phone. The basic plan for your cell phone is $30 each month. The cost of regular phone service with unlimited long distance is $40. Write and solve an inequality to find the number of long-distance call minutes you may make and still save money.
500
You have earned 85, 92, 95, and 88 on tests this grading period. You have one last test and want an average of at least 90. Write and solve an inequality to determine what scores you can earn to achieve your goal.
500
In order to earn an A in a class, your test scores must average at least 92%. On the first 6 tests, you have an average of 91%. What score do you need to get on the last test to earn an A?
Click to zoom
M
e
n
u