Trigonometry
Area/surface area
Unit pricing
Angles in our world
pythagorean theorem
100

what is the formula for trig 

sin=o/h

cos=a/h

tan=o/a

100

what is the formula for area 

A=π r2

SA=B+12p

100

what is the formula for Unit Pricing 

solution: 

example: 25x5=100 

100

Solve:

Aiden is looking up at the top of the flag pole through a telescope in the parking lot. He estimated that the angle from the telescope to the top of the flag pole is 19. What is the measure of the angle from the top of the flag pole down to the telescope. 

X=190

<X=190


100

What is the formula for Pythagorean theorem 

A2+B2= C2

200

what step did I mess up in 

step1) cos=adj/hyp

step2) cos 12.2= x/5.4

step3) cos 12.2/5.4=x

step4) 0.181002943

Answer:

Step 3 

cos 12.2/5.4=x

200

A sail boat has two sails shaped like right triangles 

The mainsail is 5m long. The top of the sail makes and angle of 420 with the top of the mast. Determine the unknown side length and angle measure of the mainsail. express length to the nearest tenth of a meter and angles to the nearest degree. 

5.6= O          5=A

Sin=O/H

sin 42=5.6/H     5.6-0.67=4.93          tan<=o/a

0.67=5.6/H                     tan<=5.6/3.2

0.67H=5.6                     tan/tan=1.75/tan

0.67-0.67                              <=600

H=4.93                  

200

Solve:

Determine the time-and-a-half rate for each of the following 

1a) $10.50                                 1b) 13.00

Week1: 30hrs.  

1a) 30x$10.50=315

week2: 48hrs.

1b) 35x&10.50=367.50

      13x15.75=204.74

367.50+204.74= 572.25

10.50÷ 2=5.25

5.25+10.50=15.75           5.25+15.75=$21.00

200

Determine the value to the nearest tenth of a degree

cos-1(0.5238)

answer 

58.41

200

calculate this question

Leg a= 3

Leg b= 4

c= √ a2+b2 = c2

the answer is 

c=5

300

what is the length of BC?

AC=45m 

AB=36m 

A) 3m 

B) 9m

C) 27m

D) 32

Answer is

C) 27m 

300

What is a reasonable estimate for the area 32cm by 68cm piece of glass?

A) 180cm2

B)210cm2

C) 1800cm2

D) 2100cm2

Answer:

D) 2100cm2

32x68=2100cm2

300

solve:

During the last hour of the market, the vender reduces the price from $3.00 to $2.25/plant. What percent decrease is the sale price?

3.00-2.25=.75

.75 ÷ 3.00= 0.25

0.25 x 100= 25%

25% x 300= .75

3.00- .75=$2.25

300

Devon wants to draw an triangle 

Hight is 8cm, Length is 7.5cm,  hypotenuse is 11cm which set of dimension could he use for the triangle 

A) 4cm, 3.5cm, 5cm

B) 12cm, 11.25cm, 17cm

C) 16cm, 14cm, 22cm

D) 24cm, 22.5cm, 33cm

Answer is

D) 24cm, 22.5cm, 33cm

300

Solve:

Bailey owns a 25-foot extension ladder. She puts the bottom of the ladder 5 feet from the house. Calculate how high up is the side of her house the ladder will reach. state your answer in feet and inches.

Answer:

A2+B2=C2

52+B2=252

25+B2=625

625-25=600

√B2=√600

B=24',5"

400

What is half of 100 and 200 

Answer:

half of 100 is 200

half of 200 is 400

400

What is the approximate area of a circle with a diameter of 6 ft?

A) 10 ft2

B) 30 ft2

C)108 ft2

D) 200 ft2

Answer:

30ft2

A=πr2

A=3.14x3x3

A=3.14x9

A=30ft2

400

solve:

Lyndon is shopping online for a skateboard. He finds one for US$175, plus US$17.50 for shopping. He has seen the skateboard in a local store for $199

What is the total cost of the skateboard online in canadian dollars 

( use 0.9726)

175+17.50=192.5             17.50=199=216.5

175x0.9726=170.205         216.5-170.21=C$46.29

170.21<- USI 

400

Which of the following statements is always true about the hypotenuse of a right triangle?

A) the hypotenuse is opposite the right angle 

B) the hypotenuse is at the top of a right triangle 

C) the hypotenuse is to the left of the right angle

D) the hypotenuse is to the right of the right angle

Answer:

D) the hypotenuse is to the right of the right angle

400

solve 

Drew is the quarterback for his high school football team. He can throw the ball about 30yds. A receiver lines up beside Drew. The receiver runs 20yds down the field, turns right, and runs 20 more yards. Can Drew's pass reach the receiver? Explain

Answer: 

A2+B2=C2

202+202=C2

400+400=C2

√800=√C2

28.8=C

He will not because it will be a little to short for the receiver to catch it. 

500

two angles have a measures of 240 and 720. Which expression best describes these angles?

A) Complementary

B) Supplementary

C) Complementary and Supplementary

D) Neither Complementary and Supplementary

Answer:

D) Neither Complementary and Supplementary

500

A 4-inch by 6-inch photo of labradorite has both sides doubled. What is the area of the enlarged photo?

A)96in.2

B) 72in.2

C) 48in.2

D) 24in.2

Answer:

C) 48in.2

4x6x2=48

500

Zack wants a new zoom lens. The model he wants costs $1025.00. The same model online costs US$899. The charge for shipping is US$19.50. Zack used the exchange rate 

US$1=C$0.9726

1025x0.9726=996.915

996.92<-USl

899+19.50=918.50

996.92-918.50=78.42

500

Without using a calculator, what is the best estimate for the length of the hypotenuse

Opposite=3"

Adjacent=4"

A) about 5"

B)3"+4"

C) Between 3" and 4"

D) exactly 5"

Answer: 

D) Exactly 5"

500

The dimensions of a rectangular soccer pitch for 10-years-olds are often 60 yards by 40 yards. 

what must be the length of the diagonal of the soccer pitch? round your answer to the nearest yard 

Answer:

A2+B2=C2

602+402=C2

3600+1600=C2

√5200=√C2

C=72 yards

M
e
n
u