Multiply&Divide Fractions
Equations
Unit Rates
Ratios
Expressions
100

To make a batch of cookies you need ⅝ of a cup of sugar. You only have enough to make ¼ of a batch though. How much sugar do you need?





You need 5/32 a cup of sugar to make ¼ a batch of these cookies.


100

6h+93=135 What is h?



      h is equal to 7

100

20 are split equally among 4 classes how many does each class get?






Each class gets 5 computers.


100

There are 40 packages for every 10 deliveries can you find the equivalent ratio in this problem





The equivalent ratio is 4/1


100

5(986-725)+8



The answer is 1,313

200

1 oreo has ⅖ of a tbls of filling. How many tables of filling will there be if there are 10 oreos?







There will be 4 tbls of filling in 10 oreos.


200

12b+(30-25)=149 What is the value o b





The value of b is 12


200

Jim can walk 3 miles in 20 minutes. Find the unit rate, and then see how many miles he can go in 57 minutes.






He can go 8.55 miles in 57 minutes.


200

There are 45 books per every 35 days can you find the equivalent ratio to this problem



The equivalent ratio is 9/7

200

        13(13+X) x (11-3) 




The answer is 117X + 1352

300

1 jelly donut has ⅛ a cup of jelly in it. How much jelly is there total if there are 14 donuts?







There are 14/8 cups or 1 6/8 cups of jelly in the 14 donuts.


300


      Adam makes 20 trips to school and has to walk 30 miles in total. After a while he has walked 930 miles. How many trips has he made?

1 trip/1.5 miles

10 trips/15 miles

20 trips/30 miles




He has made 620 trips.


300

Kim can walk 20 miles in 160 minutes. Find the unit rate.





The unit rate is 8 minutes to travel one mile.


300

There are 39 blue cars, 43 red cars, and 27 green cars in 1 package. how many green cars are there, compared to the amount of cars in 37 packages?






There are 999 green cars out of 4033 total cars in 37 packages

300

If P is worth X+9 and X is worth Y+2 and Y is worth Z+5. What is the value of P?


Z is worth (37x9)




P is worth 349

400

Timmy is following a recipe to make fruit gummies. ⅔ of a cup of gelatin is required to make 100 fruit gummies. Timmy only makes 20 fruit gummies though. How much gelatin did he use? 





Timmy used 2/15 cups of gelatin to make the 20 fruit snacks.


400


Lucy walks to school. She always stops at the store to buy water though. In total it takes her 5 minutes to walk 0.5 miles. She takes a total of 35.45 minutes to get to school on Monday. If she spent 3.20 minutes in the store, how many miles does she walk?

0.1 minutes/0.01 miles

1 minutes/0.1 miles

5 minutes/0.5 miles





She walks 7.041 miles today to school.

400

45 papers are stacked in 9 stacks, how many papers would there be if there were 97 stacks?





There would be 485 pieces of paper

400

There are 34 Cherry tomatoes, 26 Grape tomatoes, and 56  Roma tomatoes in 1 package. If I walk out with 578 cherry tomatoes, how many Roma tomatoes will I have?




I have tomatoes 952 Roma tomatoes



400

James is working at a convenience store where people make different hourly wages. Follow the table below to find out the hourly wages.


James/Makes $13 an hour

Marcus/Makes $7 an hour

Anna/Makes $11 an hour



If then James works 3 hours more than Anna and Anna works 11 more hours than Marcus and Marcus works 2(1+2) + (973-969) hours. How many hours does James work?


How much money does each peson make?



James works 24 hours


James makes-$312  

Marcus makes-$70

Anna makes-$231



500

Bob is making oatmeal raisin cookies. He needs 5 1/3 cups of flour and 2 1/2 cups of sugar to make 18 cookies. If he wants to make 45 cookies how much flour will he use? 

How much sugar will he use?






Bob would need 40/3 or 13 ⅓ cups of flour to make the 45 cookies and he would need 27/4 or 6 3/4 cups of flour to make the cookies.


500

James has a number of toys in his bin, X. He wants to sell his toys. If he sells 1/7 of his toys on Monday, then on Tuesday he sells 3/9 of the toys he has left after Monday, then on Wednesday he sells 2/9 of the toys he had left on Tuesday, how many toys will he have left?


X=504




He will have 224 toys left.

500

Find the unit rate and solve the table.

1/?

?/975

35/6825

?/13,650


The correct table and unit rate would be:

1/195

5/975

35/6825

70/13,650


500

There are 52 cupcakes and 93 cookies. What is the ratio of cookies to cupcakes?



The ratio is 93/52



500

Mark is going to a grocery store where 

-bananas cost Y

-apples cost X

-oranges cost W

-watermelons cost Z

- grapes cost-U


   If grapes cost 39 cents, and watermelons cost 3 times more than grapes, and oranges cost 5 times more than watermelons, and apples cost 2 times more than oranges, and bananas cost 9 more than apples. How much do bananas cost?


         “Translate the answer into dollars”





Bananas cost $175.5

M
e
n
u