Integers
Unit Rate
Percents
expressions & equations
portional relationships
100

keelan's business has a balance of $-13 the first day. On the second day, he had sold $37 worth of merchandise. How much did he have the second day?   

what is $24

100

Patricia bought 4 bags of chips for $24. How much did she pay for one bag?

what is 6

100

Jesi bought 4 bags of chips for $24 dollars. How much did each bag cost?

what is $6

100

tulip bought 29 star fruits for $3.15 a fruit and she bought 86 strawberries for $2.17 a fruit. What is the total amount of money she spent on fruit 

what is 277.97


100

barthalamule wanted to know wanted to know if 23,18 and 20,19 were propartainal 

 no

200

If Ashtyn spends $67 on markers. If she had $184 in her account, how much does she have now?

what is $117


200

Jerold went to the store and bought 6 oranges for $2.25 dollars what is the price per orange?

what is $0.45

200

Susan bought 20 bags of candy for 100$. How much did she pay for each bag?

what is $5

200

jamal makes $25 a day plus 5 dollars for every extra hour he works. if he makes 75 dollars one day, how many extra hours did he work? write an expression to show the problem.

5x+25=75

200

are 1,4, 2,8, 16,64 and 20,80 proportional 

yes

300

Brooklyn had $400 in her account. If she spent $678 on candy, how much is she in debt?

what is 278

300

carolyn sells lemonade someone bought 67 cups of lemonade and it was $50.25. what is the price per cup?

what is 0.75

300

Cindy bought a 30 dollar family meal at zaxby's. With a 7% tax rate, how much was she taxed? 

what is $2.10

300

jamal makes $25 a day plus 5 dollars for every extra hour he works. if he makes 50 dollars one day, how many extra hours did he work?

what is 5

300

keelan and a group of friends were dressing up as rats for halloween. when he went to party city, the costume was 45.25 for 2 identical costumes. when he went to spirit halloween it was 76.75 for 4 of the same costumes. are the two prices portional?    

No

400

Eli spends 2400 on ramen. If he had -25 in his account, how far is he in debt?

what is 2425

400

rosealina'ann and johntavioionquavious are drinking and decided to split the bill which was 1392.32 what do each of them have to pay.

what is 696.16

400

Cindy bought a $30 family meal for zaxby's. With 7% tax rate, how much did she pay in total? 

what is $32.10

400

brooklyn was a famous pop star and made $15000 for each song plus $2500 for every contact she dose. if she makes 18000 about how many concerts did she do? write a expression to show the problem.

15000+ 2500x=18000

400

if keelan bought 200 gucci doughnuts for $42804 and drason bought 48 gucci doughnuts for $10272.96 are the amounts that they spent proportional

Yes

500

kendall has a plastic baby jewelry business. is she makes $89 on the first day but loses $45 the next, what is the final balance of both days?  

what is 44

500

Jeri threw up on Rebecca and got slapped so Jeri sewed Rebecca. rebecca has to pay $30000 in 15 months. how much dose rebecca have to pay a month.

what is 2000

500

Kaitlyn decided to buy a $75 chair with a 30% off tag. With a 8% tax, how much did she pay in total?

what is $58.50?

500

brooklyn was a famous pop star and made $15000 for each song plus $2500 for every contact she dose. if she makes 18000 about how many concerts did she do?

about 1 concert

500

ollie is filling up a 23 gallon tank at QT for $43. A few days later, she puts gas in her car again. At a racetrac, she puts 12 gallons for 21.50. which gas station has a better price? 

they are both equal

M
e
n
u