Unit Rates and Ratios
Fractions and Decimals
Integer Operations
Real World Problems
Expressions and Equations
100

If you jog 3 miles in ½ hour, what is your unit rate in miles per hour?

6 mph

100

What is 3/4 + 2/5?

23/20 or 1.15

100

What is −6+9?

3

100

A store sells 4 apples for $2. What’s the cost per apple?

$0.50

100

Simplify: 2x+3x

5x

200

A hose fills ¾ of a tank in 6 minutes. How much of the tank is filled per minute?

1/8 tank per minute

200

Subtract: 7.5−3.875

3.625

200

Solve: −4(−3)

12

200

You earn $120 in 8 hours. What’s your hourly rate?

$15/hr

200

Evaluate: 4x−2 when x=3

10

300

Which is the better deal: 12 oz for $3 or 18 oz for $4.20?

18 oz (23.3¢/oz vs 25¢)

300

Multiply: -2/3 x 9/5

-6/5 or -1.2

300

Evaluate: −12+4−(−5)

-3

300

A recipe calls for ⅔ cup of sugar for one batch. How much sugar for 2½ batches?

5/3 or 1⅔ cups

300

Distribute and simplify: 3(2x+4)−5

6x + 7

400

Convert the ratio 5 cups to ¾ gallon into cups per gallon.

6.67 cups per gallon

400

Divide: -5/5 ÷ 10/3

-1/4

400

What is the result of (−24)÷6+(−3)

-7

400

A submarine descends 30 feet per minute. What is its depth after 4.5 minutes?

-135 feet

400

Write an expression: 5 pens at $1.25 each and a $2.50 notebook

5(1.25)+2.50=6.25+2.50=8.75

500

If it takes 2⅓ hours to drive 140 miles, what is the average speed in mph?

60 mph

500

Order: -0.7, -2/3, -3/4

-3/4, -0.7, -2/3

500

You owe $15, pay $7, then borrow $12. What’s your new balance?

-$20

500

You lose ⅝ of your money, then gain $12, end with $18. How much did you start with?

$15

500

Write and simplify: You earn $15/hr and pay a $10 weekly fee. How much after h hours?

15h−10

M
e
n
u