Ratios
Unit Rates
Comparing Rates
Measurement Conversions
Random
100

Katrina owns both dogs and cats. She has a dog to cat ratio of 4 : 3. What is her ratio of dogs to pets owned?

4:7

100

Find the unit rate.

$7.20/ 12 muffins

$0.60 per muffin

100

Which of the two rates is larger?

16 fish/ 4 hours or 39 fish/ 3 hours

39 fish/ 3 hours

100

_____ inches = 5 feet

60 inches

100

Nai can buy 20 balloons for $5.00. What is the price for 9 balloons?

$2.25

200

Write each ratio as a fraction in simplest form.


24 to 60

2/5

200

Jeremiah spent $3.96 on 4 lollipops at the store. What is the unit rate?

$0.99

200

Joe needs to buy erasers for art. He can buy a package of 3 erasers for $3.75 or a package of 8 erasers for $8.00. Which package of erasers has the cheapest price per eraser?

The package with 8 erasers

200

7 hours = ____ minutes

420 Minutes

200

Complete the equivalent rate:

30 miles / 1 gallon =  ? miles / 8 gallons

240 miles

300

Write each ratio as a fraction in simplest form


9 : 27

1/3

300

Find the unit rate.

120 miles/ 5 hours

24 miles per hour

300

Frankie can buy 14 candy bars for $10.50 at Target. At WalMart, Frankie can buy 12 candy bars for $9.60. Which store has the cheapest price for one candy bar?

Target

300

Stacy had a piece of yarn that was 3 yards long and another piece of yarn that was 6 yards long. How many total feet of yarn did she have?

27 feet

300

Harold rode the high-speed train for four hours and traveled 480 miles. How long would it take him to travel 960 miles?

8 hours

400

The high school soccer team won seven games and lost 13 games. Write the ratio of wins to losses.

7:13

400

Carlos spent $3.75 on three cans of tuna. Find the price per can of tuna

$1.25 per can

400

Tamika eats jellybeans at a rate of 12 jellybeans every 4 minutes. It takes her 30 minutes to eat the snack size pack of jellybeans. Her brother, James, eats jellybeans at a rate of 30 jellybeans every 7 minutes. How many fewer minutes does it take James to eat a snack size pack of jelly beans compared to Tamika?

9 fewer

400

Stan had a piece of wood that was 2 meters long. Which lengths below equal 2 meters? Circle all that apply.

A. 200 cm 

B. 2,000 mm 

C. 0.002 km 

D. 200 mm 

E. 20 cm

200cm

2,000 mm

0.002 km

400

Scott bought 2.5 pounds of meat. The meat cost $2.86 per pound. How much did Scott pay for the meat?

$7.15

500

The high school soccer team won seven games and lost 13 games. Write the ratio of losses to total games played.

13: 20

500

Pam used 10 gallons of gas to drive 200 miles on a trip. How many miles per gallon did Pam’s car get on her trip?

20 miles per gallon

500

Grace charges $7.50 per hour for her gardening service. Mike charges $0.50 less per hour than Grace. How much would someone pay to have Mike garden for 4 hours?

$28

500

8 kilograms = ____ grams

8,000 grams

500

70.54 – 35.36= 

35.18

M
e
n
u