Katrina owns both dogs and cats. She has a dog to cat ratio of 4 : 3. What is her ratio of dogs to pets owned?
4:7
Find the unit rate.
$7.20/ 12 muffins
$0.60 per muffin
Which of the two rates is larger?
16 fish/ 4 hours or 39 fish/ 3 hours
39 fish/ 3 hours
_____ inches = 5 feet
60 inches
Nai can buy 20 balloons for $5.00. What is the price for 9 balloons?
$2.25
Write each ratio as a fraction in simplest form.
24 to 60
2/5
Jeremiah spent $3.96 on 4 lollipops at the store. What is the unit rate?
$0.99
Joe needs to buy erasers for art. He can buy a package of 3 erasers for $3.75 or a package of 8 erasers for $8.00. Which package of erasers has the cheapest price per eraser?
The package with 8 erasers
7 hours = ____ minutes
420 Minutes
Complete the equivalent rate:
30 miles / 1 gallon = ? miles / 8 gallons
240 miles
Write each ratio as a fraction in simplest form
9 : 27
1/3
Find the unit rate.
120 miles/ 5 hours
24 miles per hour
Frankie can buy 14 candy bars for $10.50 at Target. At WalMart, Frankie can buy 12 candy bars for $9.60. Which store has the cheapest price for one candy bar?
Target
Stacy had a piece of yarn that was 3 yards long and another piece of yarn that was 6 yards long. How many total feet of yarn did she have?
27 feet
Harold rode the high-speed train for four hours and traveled 480 miles. How long would it take him to travel 960 miles?
8 hours
The high school soccer team won seven games and lost 13 games. Write the ratio of wins to losses.
7:13
Carlos spent $3.75 on three cans of tuna. Find the price per can of tuna
$1.25 per can
Tamika eats jellybeans at a rate of 12 jellybeans every 4 minutes. It takes her 30 minutes to eat the snack size pack of jellybeans. Her brother, James, eats jellybeans at a rate of 30 jellybeans every 7 minutes. How many fewer minutes does it take James to eat a snack size pack of jelly beans compared to Tamika?
9 fewer
Stan had a piece of wood that was 2 meters long. Which lengths below equal 2 meters? Circle all that apply.
A. 200 cm
B. 2,000 mm
C. 0.002 km
D. 200 mm
E. 20 cm
200cm
2,000 mm
0.002 km
Scott bought 2.5 pounds of meat. The meat cost $2.86 per pound. How much did Scott pay for the meat?
$7.15
The high school soccer team won seven games and lost 13 games. Write the ratio of losses to total games played.
13: 20
Pam used 10 gallons of gas to drive 200 miles on a trip. How many miles per gallon did Pam’s car get on her trip?
20 miles per gallon
Grace charges $7.50 per hour for her gardening service. Mike charges $0.50 less per hour than Grace. How much would someone pay to have Mike garden for 4 hours?
$28
8 kilograms = ____ grams
8,000 grams
70.54 – 35.36=
35.18