Level 1
6+5
11
114
x=3
Law of Inertia
What is the force for an object with a mass of 400,000 kg and an acceleration of 70m/s2?
28,000,000 Newtons
30+16
46
6*6*3
108
6th Planet from the sun!
What is Saturn?
Other name for Newton's 3rd Law
$200 a day with 6 days a week of work would be how much in a 28-day month?
$4,800
9*9
81
x=7
50+(50*2)
150
If the force is 600 Newtons and acceleration is 50m/s2, find mass.
What is 12kg?
THIS WILL BE THE FINAL JEOPARDY (250 points): Acceleration of Earth's gravity.
6^2
36
6/50
0.12
6x+67=103
x=6
6(x2)=486
x=l9l
30+(6*2)
42
11^2
121
5x/2
x=2.5
x=l8l
50(x3)=17150
x=7