Math Vocabulary
Unit Rates
Writing Ratios
Tape Diagrams
Tables and Graphs
100

Ratios that simplify to the same fraction, or ratio.

Equal (equivalent) ratios

100

If Ms. Hebert drives 50 miles in 2 hours, what is her speed? (unit rate of travel).

25 miles per hour

100

Write 3 Gryffindors to 4 Slytherins as a ratio in 3 different ways.

3/4, 3 to 4, 3:4

100

What is the simplified ratio of Sprite to Pepsi?

3 Sprite : 2 Pepsi

100

How much money will be collected for 3 boxes?

1 / 30 =

1x3 = 3    /    30 x 3 = 90

3 / 90

$90 will be collected

200

A ratio with two different units where the bottom number is a 1.

Unit rate

200

If Mrs. Bradley types 120 words per 3 minutes, what is her unit rate of typing?

40 words per minute

200

Write 10 basketballs to 6 soccer balls as a simplified ratio in the 3 ways.

5:3, 5/3, 5 to 3

200

There are 14 blue marbles in a bag. How many red marbles are also in the bag?

14 / 2 = 7

7 x 6 = 42

There are 42 red marbles in the bag.

200

About how many minutes will it take this runner to go 1 mile?

40 / 4 =

10 / 1

It will take about 10 minutes to run 1 mile.

300

What are the 3 ways we write a ratio.

With a fraction, with a colon, and with the word "to"

300

If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much is the unit cost?

$0.55 per bag

300

Ms. Hebert's students studied 25 hours in total for 2 tests. Write the simplified ratio 3 ways.

12.5 / 1      12.5 : 1     12.5 to 1

300

There were 88 rocks and sticks together clogging up the stream. Ashley removed them all. How many sticks did she remove from the stream? 

88 / 11 = 8

8 x 3 = 24

Ashley removed 24 sticks.

300

How long did it take to travel 150 miles?

3 hours

400

A comparison between two numbers is called a

ratio

400

Which is better buy: $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?

$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400

Tiffany texts 60 words in 4 minutes. What is the simplified ratio written 3 ways?

15/1    15:1    15 to 1

400

There are 84 more red pencils than blue pencils. How many red pencils are there altogether?

84 / 4 = 21

21 x 6 = 126

There are 126 total red pencils.

400

What is the Unit cost of gas in dollars per gallon?

$15 / 5 gal

15/5  5/5

= $3 per gallon

500

A ratio where the comparisons of two quantities are different units

Rate

500

D=rt

A plane travels at a constant speed for 420 miles. If it takes the plane 7 hours to travel that distance, what is the unit rate at which the plane travels?

60 miles per hour

500

Quiana has 6 pencils, 10 pens, and 11 markers.  What is the simplified ratio of pencils to all writing instruments written 3 ways?

2/9    2:9    2 to 9

500

There are 9 cans of Pepsi in a cooler. About how many cans of Sprite are there in the cooler?

9 / 2 = 4.5

4.5 x 3 = 13.5

There are about 13 or 14 cans of Sprite.

500

In this graph, the dependant variable is...

The Total Weight (in pounds) of the paint.

The total weight depends on the number of cans (gallons) of paint you have.

M
e
n
u