Ratios that simplify to the same fraction, or ratio.
Equal (equivalent) ratios
If Ms. Hebert drives 50 miles in 2 hours, what is her speed? (unit rate of travel).
25 miles per hour
Write 3 Gryffindors to 4 Slytherins as a ratio in 3 different ways.
3/4, 3 to 4, 3:4
What is the simplified ratio of Sprite to Pepsi?
3 Sprite : 2 Pepsi
How much money will be collected for 3 boxes?
1 / 30 =
1x3 = 3 / 30 x 3 = 90
3 / 90
$90 will be collected
A ratio with two different units where the bottom number is a 1.
Unit rate
If Mrs. Bradley types 120 words per 3 minutes, what is her unit rate of typing?
40 words per minute
Write 10 basketballs to 6 soccer balls as a simplified ratio in the 3 ways.
5:3, 5/3, 5 to 3
There are 14 blue marbles in a bag. How many red marbles are also in the bag?
14 / 2 = 7
7 x 6 = 42
There are 42 red marbles in the bag.
About how many minutes will it take this runner to go 1 mile?
40 / 4 =
10 / 1
It will take about 10 minutes to run 1 mile.
What are the 3 ways we write a ratio.
With a fraction, with a colon, and with the word "to"
If 10 snack bags of Hot Cheetos cost $5.50, then how much is the unit cost?
$0.55 per bag
Ms. Hebert's students studied 25 hours in total for 2 tests. Write the simplified ratio 3 ways.
12.5 / 1 12.5 : 1 12.5 to 1
There were 88 rocks and sticks together clogging up the stream. Ashley removed them all. How many sticks did she remove from the stream?
88 / 11 = 8
8 x 3 = 24
Ashley removed 24 sticks.
How long did it take to travel 150 miles?
3 hours
A comparison between two numbers is called a
ratio
Which is better buy: $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts?
$24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)
Tiffany texts 60 words in 4 minutes. What is the simplified ratio written 3 ways?
15/1 15:1 15 to 1
There are 84 more red pencils than blue pencils. How many red pencils are there altogether?
84 / 4 = 21
21 x 6 = 126
There are 126 total red pencils.
What is the Unit cost of gas in dollars per gallon?
$15 / 5 gal
15/5 5/5
= $3 per gallon
A ratio where the comparisons of two quantities are different units
Rate
D=rt
A plane travels at a constant speed for 420 miles. If it takes the plane 7 hours to travel that distance, what is the unit rate at which the plane travels?
60 miles per hour
Quiana has 6 pencils, 10 pens, and 11 markers. What is the simplified ratio of pencils to all writing instruments written 3 ways?
2/9 2:9 2 to 9
There are 9 cans of Pepsi in a cooler. About how many cans of Sprite are there in the cooler?
9 / 2 = 4.5
4.5 x 3 = 13.5
There are about 13 or 14 cans of Sprite.
In this graph, the dependant variable is...
The Total Weight (in pounds) of the paint.
The total weight depends on the number of cans (gallons) of paint you have.