Write the ratio as a proportion.
12 emails to 16 text messages
12/16
Name a rate that is used in real life?
answers may vary
What does "unit" mean
one (1)
how do you know which item is the better deal?
The item that has the smallest or lowest unit price
How do we write Ratios/Proportions in math?
as a FRACTION
What is an equivalent ratio to
1/2
5/10
3/6
2/4
what word in math sounds like rate?
ratio
$6 per ticket
Kleenex is a better deal it is 0.02 cents per tissue.
Puffs is 0.03 cents per tissue
Proportions are what kind of fractions?
"Equivalent" fractions
what is an equivalent ratio to 24:32
6:8
3:4
48:64
A group of hikers traveled 1/2
of a mile in 2/5 of an hour.
How far would they travel in one hour?
The hikers would travel
1 1/4 or 1.25 or 5/4
mile(s) in one hour.
If 5 apples cost 2.35 cents, what is the cost of one apple?
0.47 cents
Sargento is the better deal it is 0.25 cents per slice
Velveeta is 0.27 cents per slice
are the following ratios proportional?
4/5 and 9/10
no, 4 can't go into 9 evenly
are
10/15 and 30/45
equivalent ratios?
yes they both simplify to 2/3
Ethan writes 1/6 of a page in 1/12 of a minute. How much time does it take him to write a full page?
2 minutes
It took ⅔ minutes to fill a barrel ¼ full of water. Find the unit rate in barrels per minute.
3/8 barrels per minute
Which one is the better deal, in other words which one has the better unit price?
32 oz is better, it cost 0.08 cents per oz 34
38 oz cost 0.10 cents per oz
are the following ratios proportional?
3 jars for $6 and 12 jars for $24
yes, they both are equivalent fractions
each have a unit price of $2 per can
Are these ratios equivalent?
$32 for 4 tickets and $80 for 10 tickets.
yes
32/4 = $8
80/10 = $8
William can run 1/2 of a mile in 1/10 of an hour. How many miles can he run in 2 hours?
10 miles in 2 hours
5 miles in 1 hour
If the average heart rate of a 12 year old is 7 beats per 1/10 min. What is the unit rate in beats per min.
70 beats per minute
Which size is the better deal, in other words what is the unit rate per oz?
21 oz is a better deal, it costs 0.31 cents per oz
12.4 oz cost 0.40 cents per oz
A runner burned 120 calories on a 1.6 km run. How many calories would they burn on a 5 km run?
375 calories