We must convert percentages into ______
What is decimals?
|10|
What is 10?
True or False: Compound Interest has an exponent in its formula
What is true?
The order when writing a unit rate
What is Cost / # of items?
What method can we use to check if ratios are equivalent?
What is the cross-product method?
or
What is simplifying method?
This is something we add back to the price to find total cost
What is tax?
Absolute value can never be...
What is negative?
If you are borrowing money, what type of interest benefits you?
What is simple interest?
The ratio of girls to students when in a class of 25 there are 14 girls
What is 14/25?
5:10 can be simplified into
1:2
A pair of jeans costs $30. If I get a 15% discount, I pay..
What is $25.50?
|-10 + 8| + 10=
What is 12?
The prinipal refers to
What is the inital amount?
In a class of 25, there are 18 girls. The ratio of boys to girls is
What is 7:18?
What operations are used to create equivalent ratios?
What is multiplication and division?
I pay 10% tax on a bike for $350
What is $385?
To find the distance between two numbers using absolute value, we must use
What is subtraction?
Using Simple Interest. Find the interest on a 4 year loan of $80,000 with 5% interest.
What is $16,000?
10 Apples for $2. The value of each apple
What is $0.20?
4 / 8 = 16 / ?
What is 32?
I bought a laptop worth $850 with a 20% discount and 10% tax.
What is $748?
3 x |-15 + 5| + 9 =
What is 39?
Using compound interest. On a 4 year loan for $80,000 with 5% interest.
What is $97,240.50?
I can get 20 pounds of chocolate for $100. The unit rate is
What is $5 a pound?
Are the following ratios equal?
9: 12 12:15
What is not equal?