8 x 9 =
72
18/6
3
Mrs. Pearson bought 24 boxes of erasers. If each box has 7 erasers, how many erasers are there in all?
168
11 x 11 =
121
64/8
8
David bought 5 video games for a total of $95. If each video game cost the same amount, how much did one video game cost?
19
17 x 8 =
136
144/12
12
Emily baked 96 chocolate chip cookies for the bake sale. If she puts 4 cookies in each bag, how many bags of cookies will Emily have to sell?
24
32 x 4 =
128
625/25
25
Eleanor needs 13 spools of ribbon for her class project. If each spool has 8 yards of ribbon, how many yards of ribbon did Eleanor buy?
104
13 x 15 =
195
483/3
161
Lauren bought 222 pieces of candy for her students. If she divides that candy between 6 students, how many pieces of candy will each student get?
37