Proportional Relationships
Expressions, Equations, & Inequalities
Percents
Angles & Circles
Statistics
100

A couple takes a helicopter ride over the city.  The table below shows the relationship between the altitude and time as the helicopter ascends.  What is the constant of proportionality from the table?


 

519 feet per minute

100

Solve this inequality:   

6x + 14 > 20

x > 1

100

Walmart is having a sale this week.  Everything is 15% off. Greg bought a TV that was originally $450.  What is the sale price of the TV?

$382.50

100

Bob built a fence around his garden which is in the shape of a circle.  How many feet of fence did Bob put around his garden based on the diagram below? Round to the nearest tenth of a foot. 


75.4 feet

100

What is the most blueberry pies sold in one day?


8 pies

200

Last week Len spent $18 to bowl 4 games.  This week he spent $27 to bowl 6 games.  Len owns his own bowling ball and shoes, so he only has to pay for each game that he bowls.  How much did one game of bowling cost?

$4.50

200

Solve this equation: 

9x – 72 = 99

19

200

A local little league team has a total of 20 jerseys.  There are 4 medium-sized jerseys.  What percent of the jerseys are medium-sized jerseys?  

20%

200

Write and solve an equation to find the value of x. 


x = 58

200

What is the range of the data?


10

300

Ann’s car can go 228 miles on 6 gallons of gas.  During a drive last weekend, Ann used 7 gallons of gas.  How far did she drive on 7 gallons of gas?

266 miles

300

Simplify: 

2(3x + 8)

6x + 16

300

Suzanne bought a sweater at a sale price of $25.  The original cost of the sweater was $40.  What percent represents the discount that Suzanne received when buying the sweater?

37.5%

300

Find the area of the circle:


50.2 inches squares

300

Greg collected data for the amount of time it took a class to complete their homework assignments over the past month.  What is the interquartile range of the data set? 


11

400

Veronica is mulching her front yard. The total weight of mulch varies directly with the number of bags of mulch. What is the unit rate of this graph? 



30 pounds per bag

400

Simplify: 

-12x – 9 + 5x + 8

-7x - 1

400

Jeremy went shopping at Old Navy.  He bought a pair of jeans that cost $28.  He had a coupon for 15% off any item in the store that day.  There is also an 8% tax that was included in the final price.  How much did Jeremy pay for the jeans?

$25.70

400

Solve for x:


x = 7

400

What is the median?


5.5

500

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs $2.59. A 12-ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs $6.30. Which package is the best buy?

18 ounce ($0.35 per ounce)

500

Lou wants to buy a new bike. The bike costs $240 and Lou has already saved $56.  He earns $9 per hour at his job. If x represents hours worked, which equation could you use to find out how many hours Lou must work to have enough money to buy the bike?

9x + 56 = 240

500

The basketball team has lost 9 of the 31 games that they have played. What percentage of their games did they win?

About 71% games won

500

Solve for x:


x = 13

500

Find the mean of the data:

15, 65, 78, 3, 45, 61, 27, 19, 80

About 43.7

M
e
n
u