A couple takes a helicopter ride over the city. The table below shows the relationship between the altitude and time as the helicopter ascends. What is the constant of proportionality from the table?
519 feet per minute
Solve this inequality:
6x + 14 > 20
x > 1
Walmart is having a sale this week. Everything is 15% off. Greg bought a TV that was originally $450. What is the sale price of the TV?
$382.50
Bob built a fence around his garden which is in the shape of a circle. How many feet of fence did Bob put around his garden based on the diagram below? Round to the nearest tenth of a foot.
75.4 feet
What is the most blueberry pies sold in one day?
8 pies
Last week Len spent $18 to bowl 4 games. This week he spent $27 to bowl 6 games. Len owns his own bowling ball and shoes, so he only has to pay for each game that he bowls. How much did one game of bowling cost?
$4.50
Solve this equation:
9x – 72 = 99
19
A local little league team has a total of 20 jerseys. There are 4 medium-sized jerseys. What percent of the jerseys are medium-sized jerseys?
20%
Write and solve an equation to find the value of x.
x = 58
What is the range of the data?
10
Ann’s car can go 228 miles on 6 gallons of gas. During a drive last weekend, Ann used 7 gallons of gas. How far did she drive on 7 gallons of gas?
266 miles
Simplify:
2(3x + 8)
6x + 16
Suzanne bought a sweater at a sale price of $25. The original cost of the sweater was $40. What percent represents the discount that Suzanne received when buying the sweater?
37.5%
Find the area of the circle:
50.2 inches squares
Greg collected data for the amount of time it took a class to complete their homework assignments over the past month. What is the interquartile range of the data set?
11
Veronica is mulching her front yard. The total weight of mulch varies directly with the number of bags of mulch. What is the unit rate of this graph?
30 pounds per bag
Simplify:
-12x – 9 + 5x + 8
-7x - 1
Jeremy went shopping at Old Navy. He bought a pair of jeans that cost $28. He had a coupon for 15% off any item in the store that day. There is also an 8% tax that was included in the final price. How much did Jeremy pay for the jeans?
$25.70
Solve for x:
x = 7
What is the median?
5.5
You want to buy some rice. A 7-ounce package costs $2.59. A 12-ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs $6.30. Which package is the best buy?
18 ounce ($0.35 per ounce)
Lou wants to buy a new bike. The bike costs $240 and Lou has already saved $56. He earns $9 per hour at his job. If x represents hours worked, which equation could you use to find out how many hours Lou must work to have enough money to buy the bike?
9x + 56 = 240
The basketball team has lost 9 of the 31 games that they have played. What percentage of their games did they win?
About 71% games won
Solve for x:
x = 13
Find the mean of the data:
15, 65, 78, 3, 45, 61, 27, 19, 80
About 43.7