The unit rate is
What is 12 ounces per jar?
When asked to show the ratio of 21 tables to 41 desks, what is the order?
Tables to desks
12 students used snack passes in 2 periods. The unit rate for passes used in each period is
What is 6 passes?
An ordered pair is organized by two axis, which are
What is x, y ?
Anna earns $27 in 3 hours. How much does she make in 5 hours?
What is $45?
What is the constant of proportionality?
K= 30
Write 10 shoes to 17 crocs as a ratio
What is 10:17?
Kenny drives 180 miles in 3 hours. He was driving ____ miles per hour.
What is 60 miles per hour?
The points (0,0) are called the
What is the origin?
Kyle gets 24 points in 4 games. How many does he get in 6 games?
What is 36 points?
Is this a proportional relationship? If so, what is the unit rate?
Yes. $3.50.
Show a ratio of baseballs to basketballs when the amount of basketballs is 27 and the amount of baseballs is 42
What is 42:27
I bought 2 jackets at the same price for $72.50 altogether. The amount for each jacket was
What is $36.25?
The origin in this graph represents
What is 0 teaspoons of cumin and 0 teaspoons of chili powder?
Solve for x:
6x= 18
x=3
What is the unit rate?
$18.75 per dog walked
The ratio of blue to red marbles in this jar is
What is 6:3
Oreo was shopping online for dog toys. Site A sold 8 squeaky toys for $32, while Site B sold 6 squeaky toys for $30. The site that has the better deal is
What is Site A?
The line in the graph is solid because
What is it can be any nonnegative number?
The points (6,15) represents
What is 6 books for $15?
Is there a constant rate? If so, what is it?
No.
The ratio of cups of flour to cups of water in a pizza dough recipe is 9:4. A pizza restaurant makes a large quantity of dough, using 36 cups of flour. How much water should they use?
What is 16 cups of water?
2 1/2 mph
The graph shows a dotted line because
What is the numbers must be whole numbers?
The origin on a graph
What is (0,0)?