Ratio/Rates
Proportions
Percent Proportion/Equation
Discount, Markup, Sales Tax, Tip, Commission
% Change and Simple Interest
100

Write as a ratio in simplest form.

36 dogs to 48 cats

3:4

100
Determine if the pair of ratios forms a proportion. 

24/36, 60/90

YES, both equal 2,160

100

61.2 is what percent of 90?

68%

100

Find discount and selling price. 

Box of diapers: $28.75, 10% off

Discount: $2.88

Sale Price: $25.87

100

Find percent of change, and label it as increase or decrease. 

A computer store changed the price of a laptop from $250 to $290.

16% increase

200

Express rate as a unit rate.

228 magazines in 4 boxes

57 magazines/box

200

You get paid:

$9.50 for 1 hour of work

$19.00 for 2 hours of work

$28.50 for 3 hours of work

$38.00 for 4 hours of work

Is this rate proportional?

Yes, it is $9.50/hour

200

77% of what number is 100.1?

130

200

Manny took a cab to a concert. If the cab fare was $14 and he wants to leave a 15% tip, how much will he pay in total?

$16.10

200

Find the percent of change, and label as increase or decrease. 

Penelope spent $120 on groceries last week. This week she spent $105

12.5% decrease

300

Write as a ratio in simplest form.

40 horses to 6 cows 

20:3

300

Solve the proportion. 

6/2 = n/14

n = 42

300

221 is 65% of what number?

340

300

Find the final price of a $149.99 smart watch with 8.5% sales tax.

$162.74

300

What do all of the letters stand for in the simple interest formula? I=prt

Interest

Principle Investment

Rate

Time

400

Express rate as a unit rate.

378 miles to 15 gallons of gas. 

25.2 miles/gallon 

400

Solve the proportion. 

6/4 = 21/r

r = 14

400

What is 22% of 45?

9.9

400

The Martin family went out to dinner. Their meal cost $125.80. They used a coupon to save 15% on their meal. They left an 18% tip on the original total. Find the total dinner bill, including the discount and tip.

$125.97

400

Find the simple interest. 

$750 at 3% for 15 years

$337.50

500

Write as a ratio in simplest form.

52 plates to 24 bowls 

13:6

500

It costs $93.50 for 11 tickets. How much does it cost for 6 tickets? Set up a proportion. 

x = $51

500

Nathan completed 60% of the passes he attempted during the last football season. If he attempted 90 passes, how many did he complete? 

54 passes

500

Reggie is a car salesman and makes 2.5% commission off every car he sells. If he sold 6 cars last month for a total of 204,000, how much did he earn? 

$5,100

500

Malorie took out a loan to build a deck. The loan was for $24,000 and had a 2.5% simple interest rate. If she paid a total of $900 in interest, how long did she have the loan?

1.5 years

M
e
n
u