Solving Proportions
Mystery Bag
Word Problems
100

x/36=5/4

4x=180

x=45

100

3/10=($12.60)/p

3p=126

p=42

100

On rainy days, Max likes to ride the stationary bike at the gym. Yesterday, he rode for 30 minutes and covered 6 miles. Today, he plans to ride 8 miles. Assuming he rides at the same rate, how many minutes will it take Max to ride today?

下雨天,Max 喜欢在健身房骑固定自行车。昨天,他骑了 30 分钟,骑了 6 英里。今天,他计划骑 8 英里。假设他以相同的速度骑行,Max 今天需要多少分钟才能骑完?

30/6=x/8

6x=240

x=40

200

2.2/m=1.75/3.5

1.75m=7.7

m=4.4

200

($13.75)/5=($24.75)/c

13.75c=123.75

c=9

200

Aaron is selling lemonade. He is mixing lemon concentrate with water to create the lemonade. He needs 2 cups of lemon concentrate for every 9 cups of water. Aaron will use 36 cups of water. How much lemon concentrate should Aaron add to the water to make the lemonade?

Aaron 正在销售柠檬水。他将柠檬浓缩液与水混合以制作柠檬水。每 9 杯水需要 2 杯柠檬浓缩液。Aaron 将使用 36 杯水。Aaron 应该在水中添加多少柠檬浓缩液来制作柠檬水?

2/9=x/36

9x=72

x=8

300

(3x)/16=9/4

3x*4=144

12x=144

x=12

300

This is a true question Ms. Chandra's co-worker at the boba shop asked her. Convert 25 pounds to ounces. Note that 1 pound=16 ounces.

这是 Chandra 女士在奶茶店的同事问她的一个真实问题。将 25 磅换算成盎司。注意 1 磅 = 16 盎司。

(1 lb)/(16oz)=(25lb)/x

x=25*16

x=400

400 ounces

300

Kaili picked 21 cups of ripe strawberries from her garden. She plans to use all of the strawberries to make strawberry jam. Her recipe calls for 2 cups of sugar for every 7 cups of strawberries. How many cups of sugar does Kaili need to use?

Kaili 从自家的花园里摘了 21 杯成熟的草莓。她计划用所有的草莓来做草莓酱。她的配方要求每 7 杯草莓加 2 杯糖。Kaili 需要用多少杯糖?

2/7=x/21

7x=42

x=6

400

8/11=4/(y+2)

8(y+2)=44

8y+16=44

8y=28

y=7/2=3.5

400

1 ounce (oz) is approximately 30 milliliters (mL). How many milliliters (mL) is 400 ounces (oz)?

1 盎司 (oz) 约为 30 毫升 (mL)。400 盎司 (oz) 等于多少毫升 (mL)?

(1oz)/(30mL)=(400oz)/x

x=12000

12,000mL

400

You can buy 6 bottles of water for $7.56. How much would it cost, c, to buy 20 bottles?

您可以花 7.56 美元购买 6 瓶水。购买 20 瓶水需要花多少钱?

6/($7.56)=20/c

6c=151.2

c=25.2

$25.20

500

(x+4)/27=2/9

9(x+4)=54

9x+36=54

9x=18

x=2

500

35/(x-10)=28/16

28(x-10)=560

28x-280=560

28x=840

x=30

500

Cynthia's Food Truck is selling 5 lu rou fan (braised pork rice) bowls for $32.50. How much does it cost to buy 12 lu rou fan bowls?

Cynthia 的餐车以 32.50 美元的价格出售 5 碗卤肉饭。购买 12 碗卤肉饭需要多少钱?

5/($32.50)=12/x

5x=390

x=78

$78

M
e
n
u