24 X 64
1536
43
64
It took Evan 2 ΒΌ hours to finish his homework. He worked on math, science, and language arts. If he spent the same amount of time on each subject, how long did he spend on his math homework, in hours
3/4 hours
Store A has chips on sale 3 bags for $5
Store B has chips on sale 4 bags for $7
Store C has chips on sale 6 bags for $9
Which is the better buy
Store c
are they equivalent
2/8 = 10/40
yes (both multiplied by 5)
300 X 40
12000
2x =22
x = 11
32 X 62 + 2
47
Chicken is $3.25 per pound at Thompson Mart, Jill wants to buy 8 pounds. How much will she spend?
$26.00
Gino has 64 shirts. He has 40 Red shirts 8 green shirts and the rest are blue shirts. What percent of shirts are green?
6.25%
4000 X 215
860000
Tom got on an elevator and went down 4 floors. He meant to go to a lower level, so he stayed on the elevator and went down 5 more floors. How many floors did Tom go down altogether?
-9
62 x 15 X 2
1080
6745 divided by 4
1686.2
15 out of 45 students passed the English test on Thursday what percent is that?
33$
5000 X 5000
25000000
Angela earns $7 an hour babysitting. She would like to save the money she earns to buy a new bike that costs $150 and a helmet that costs $18.
How many hours does Angela need to babysit in order to have enough money to buy both the bike and the helmet?
24
Diane earns $6.50 for each hour she babysits Asheton, how much will she earn if she babysits for 4.6 hours
$29.90
A baby weighed 7.25 at birth then weighed 2.5 times as much in 8 months. how much did the baby weigh after 8 months
18.125
350 x 77
26950
12345 X 54321
670592745
56
15625
A group of 5 friends paid $160.75 for tickets to see NLE Choppa. Each friend paid the same amount per ticket. How much did each ticket cost
$32.15
103 x 102 + 20
1120
A movie theatre charges $16.50 for 4 bags of popcorn. How much does one bag cost?
$4.125 or $4.13 rounded up