The Number System
Expressions and Equations
Geometry
Ratios and Proportions
Statistics and Probability
100
Mrs. Adams bought 6 pounds of clay. She divided it up into portions of 2/3 of a pound. How many portions did she make?
What is 9 portions
100
What is the expression for 7 more than 8 times e.
What is 8e + 7
100
Why is the formula for finding the area of a triangle 1/2 (bxh)
What is a triangle is half of a rectangle
100
There are 3 goldfish, 5 guppies, 6 snails and 4 sea stars in a fish tank. What is the ratio of snails to all living things in the tank.
What is 6:18
100
Name 3 different measures of center
What is mean, median, mode
200
There are 2 cookies for 3 students. How many cookies will each student get?
What is 2/3 of a cookie.
200
If x = 4 and y = 3, what is the value of 2x + 3y.
What is 17
200
A triangle has side lengths of 4 inches and 6 inches. It has a height of 5 inches and a base of 4.5 inches. ]
What is 11.25 sq inches
200
It costs $3.60 for 30 oz of cereal. What is the unit rate?
What is $0.12 per oz
200
What is the range of a set of data?
What is the smallest value subtracted from the greatest value
300
Name the first 6 prime numbers
What is 2, 3, 5, 7, 11, 13
300
It costs $100 to rent the skating rink plus $5 per person. Write an expression to find the cost for any number (n) of people. What is the cost for 25 people?
What is 100 + 5p and $225
300
What is the area of a trapezoid with side lengths of 3 ft, one base of 7 ft another base of 5 feet, and a height of 4 feet?
What is 24 square inches
300
It takes Bill 4 hours to bike 20 miles. What is his rate of speed?
What is 5 miles per hour
300
Find the median of this set of quiz grades: 83, 95, 88, 90, 88, 92, 90
What is 88
400
Identify the GCF and LCM of 10 and 12
What is GCF = 2 and LCM is 60
400
Julie gets paid $20 for babysitting. He spends $1.99 on a package of trading cards and $6.50 on lunch. Write and solve an equation to show how much money Julie has left.
What is 20 = 1.99 + 6.50 + x, x = $11.51
400
A rectangular prism has the following dimensions: length of 5cm, width of 8cm, and height of 6cm.
What is 240 cubic cm
400
4 books cost $32.00. How much will 6 books cost?
What is $48.00
400
Find the interquartile range of this set of quiz grades: 83, 95, 88, 90, 88, 92, 90
What is 4
500
What is the value of -l 8 l
What is -8
500
The class must raise at least $100 to go on the field trip. They have collected $20. Write an inequality to represent the amount of money, m, the class still needs to raise. Represent this inequality on a number line.
What is The inequality m ≥ $80 represents this situation.
500
A rectangular pyramid with a square base with 6 inch sides. The height of the faces are 4 inches each. What is the surface area.
What is 84 sq inches
500
If steak costs $2.25 per pound, how much does 0.8 of a pound cost?
What is $1.80
500
Find the mean of this set of quiz grades: 83, 95, 88, 90, 88, 92, 90. Round to the nearest tenth.
What is 89.4
M
e
n
u