Multiplying Whole Numbers by Mixed Numbers
Multiplying Mixed Numbers by Fractions
Word Problems
Word Problems #2
Divide Fractions
100

11 2/3 * 9

105

100

2/3 * 3 1/8

2 1/12

100

There are 6 teachers at a meeting. Each teacher gets 2 1/3 cup of juice. How many cups of juice are needed for all 6 teachers?

14 cups of juice

100

Last month, Stacy and Monica sold candy to raise money for their debate team. Monica sold 1/3 as much candy as Stacy did. If Stacy sold 3/5 of a box of candy, how many boxes of candy did Monica sell?

1/5 box

100

6 divided by 1/4

24

200

12 * 7 5/12

89

200

5 5/9 * 1/2

2 7/9

200

Alex cuts a piece of scotch tape into 28 equal pieces. The length of each piece of tape is 1 1/4 yards. What is the original length of the tape?

35 yards

200

Elise has 3/4 of a cup of powdered sugar. She sprinkles 1/2 of the sugar onto a plate of brownies and sprinkles the rest onto a plate of lemon cookies. How much sugar does Elise sprinkle on the brownies?

3/8 cups

200

5 1/3 divided by 1 1/3

4

300

3 2/5 * 7

23 4/5

300

2/7 * 1 1/2

3/7

300

Charlton uses 6 1/4 ounces of paint to paint a picture. How many ounces will he need for 3 chairs?

18 3/4 ounces

300

A farm uses 3/7 of the land to grow cucumbers and 2/5 of the land to grow carrots. The remaining land is used for growing watermelons. What fraction of the land is used for growing watermelons?

6/35 of the land is used for growing watermelons

300

4 6/7 divided by 2/7

17

400

22 * 8 3/4

192 1/2

400

5 5/6 * 2/3

3 8/9

400

At a zoo, each adult rhinoceros gets 70 1/4 pounds of food each day. The zoo has 4 adult rhinos. How many pounds of food are needed for all the rhinos for a day?

281 pounds of food

400

Mallory had a piece of ribbon. She used 3/8 to tie a package. She used 1/5 of the remainder for a bookmark. Mallory had 24 centimeters of ribbon left. What was the length of the ribbon Mallory had at first?

48 centimeters

400

4/7 divided by 2/3

6/7

500

2 * 3 3/4

7 1/2

500

2 5/7 * 3/4

2 1/28

500

Will bought 5 packages of meat for dinner with his family. Each package weighs 4 3/5 pounds. The price of meat is $4 per pound. How much did he pay for all the meat he bought?

$92

500

Mr. Blyweiss had $840. He spent 3/7 on a grill. He spent 1/8 of the remaining money on a new TV. How much did Mr. Blyweiss have left?

$420 left

500

7 5/12 divided by 5/6

8 9/10

M
e
n
u