What are all of the ways to write a ratio for 10 girls for every 5 boys in a class?
What is 10 girls/5 boys, 10 girls:5 boys, 10 girls to 5 boys?
Name one equivalent ratio to 1:2 with a denominator less than 5.
What is 2:4?
What is the smallest breed of dog in the world?
What is a Chihuahua?
Dennis does 40 homework problems in 20 minutes. How long does it take him to do 100 problems?
What is 50 minutes?
Brooks bought 75 tacos for 600. What is the unit rate?
What is 8?
What are all of the ways to write a ratio for 8 miles ran every 1 hour?
What is 8:1, 8/1, 8 to 1?
Name three ratios equivalent to 1:5 that have a denominator less than 25.
What is 2:10, 3:15, 4:20?
Bob pays $10 for 15oz of ketchup. What proportion represents how much he would have to pay for 30oz?
What is $10/15oz = $20/30z?
Jeffrey wins 5 games of Uno in 25 minutes. How many games can he win in a hour?
What is 12 games?
Tom eats 130 pieces of popcorn in 10 minutes. What is the unit rate?
What is 13 pieces of popcorn per minute?
There are 12 right socks and 15 left socks in a drawer. What is the ratio of right socks to total socks written in all forms?
What is 12:27, 12 to 27, 12/27?
What countries make up the United Kingdom?
What is England, Scotland, Wales, and Northern Ireland.
Karen runs 20 miles in 2 days. What proportion represents how many miles she runs in 5 days?
What is 20 miles/2days = 50 miles/5 days?
Who is the most listened to singer?
Taylor Swift
Alex buys 54 pieces of candy for a Halloween party for his kid and 7 friends. What is the unit rate?
What is 23 pieces of candy?
There are 12 greens apples and 15 red apples in the crate. What is the ratio of the green apples to the total apples written in all forms?
What is 12:27, 12 to 27, 12/27
What is the least ratio equivalent to 500:1000?
What is 1:2?
Mark cooks 5 burgers in 25 minutes. What portion represents how many burgers he could cook in one hour?
1 burger/5 minutes = 12 burgers in one hour
Emily reads 79 pages in 75 minutes. How many pages does she read in 1 hour?
What is 63.2?
Canyon gets paid $600 for 6 hours of chores. What is the unit rate?
What is $100?
What is the capital of New York?
What is Albany?
What is the least equivalent ratio to 450:600?
What is 3:4?
George eats 180 pieces of pizza in one hour. How many pieces of pizza does he eat per minute. Write the proportions.
What is 180 pieces of pizza/1 hour = 3 pieces/1 minute?
How many nieces and nephews does Lily K. have?
Greg buys 2940 pairs of pants in 60 minutes. What is the unit rate?
What is 49 pairs of pants per minute?