Rates
Ratios
Proportions
Problems
100

If a supermarket sells 5 bags of grapes for $16.60, what is the unit price of a bag of grapes?


$3.32

100

if you have a bag of marbles with 6 green, 3 red and 9 blue what is the ratios of green to red and blue

6:12

100

12/18 = 6/?

9

100

Round 103.0568 to three decimal places.


103.057

200

18 slices for 3 cakes, then per cake will have how many slices?

6

200

The ratio equal to 3:5 is?

9:15

9:10

60:100

9:15
200

Round 8.693 to two decimal places.


8.69

300

20 flowers in 5 vases = ___ flowers per vase


4

300

In a class there are 30 boys and 12 girls. Determine the ratio of number of boys to girls.

05:02
300

Convert 0.89 % to a decimal


0.0089


400

A car can drive 415 kms on 10 liters of petrol. What is the car's mileage?


41.5

400

if you had a box of toys and 15 of them are green and 8 of them are yellow but half of those have green on them what is the ratio of toys with green to toys with only yellow

19:4

400

Round 3.529 to 2 significant digits.


3.5

500

if bob earns $3 per hour how much does he earn in 18 hours

$54

500

if there are 3 blue, 5 red, 8 green, 4 orange what is the ratio of blue and orange to green to red

7:13

500

Convert 201 % to a decimal


2.01

M
e
n
u