23 + 34 =
57
56 - 22
34
I packed 4 blueberry muffins and 5 apple muffins. Then, I packed 7 strawberry muffins. How many muffins did I pack in all?
16 muffins
15 + _ = 24
9
62 + 23
85
67 - 31
36
I have 23 dollars. My aunt gave me 45 dollars. How many dollars do I have in all?
68 dollars
13 + _ = 34
21
233 + 425
658
89 - 52
37
I bought 3 stuffed toys. Then, I bought 4 more stuffed toys. After buying them, I decided to give 2 to my sister. How many stuffed toys do I have left?
5 stuffed toys
16 + _ = 28
12
301 + 456
757
345 - 213
132
I have 89 dollars. I buy a toy that costs 23 dollars. How much money do I have left?
66 dollars
32 + _ = 55
23
1,245 + 2,321
3,566
567 - 321
246
I want to go to the store to buy some food. I have 56 dollars. I buy some fruit for 10 dollars. Then I buy some vegetables for 12 dollars. How much money will I have left?
34 dollars
47 + _ = 79
32