Simplifying Ratios
Dividing Decimals
Unit Rates
Converting Customary Units
Equivalent Ratios
100
There are 3 circles and 2 squares. Write the ratio of circles to squares 3 different ways.
What is 3/2, 3:2, 3 to 2?
100
7.2 / 0.9
What is 8?
100
A soccer team scores 6 goals in 2 games. Find the unit rate.
What is 3 goals per game?
100
3 yards = ? feet
What is 9 feet?
100
Find one equivalent ratio for 2/3.
What is 4/6, 6/9, 8/12, 10/15, 12/18?
200
There are 2 dogs, 3 cats, and a snake. Write the ratio of dogs to cats 3 different ways.
What is 2/3, 2:3, 2 to 3?
200
.63 / .7
What is .9?
200
A cyclist rides 40 miles per hour for 3 hours. How far does he ride?
What is 120 miles?
200
2 gal = ? quarts
What is 8 quarts?
200
Find two equivalent ratios for 5/7.
What is 10/14, 15/21, 20/28, 25/35?
300
There are 4 cats, 3 dogs, and 5 snakes. Write the ratio of snakes to cats 3 different ways.
What is 5/4, 5:4, 5 to 4?
300
11.2 / .2
What is 56?
300
James bought 4 pairs of socks for $13.00. Find the unit price.
What is $3.25/pair?
300
3500 pounds = ? tons
What is 1.75 tons?
300
Find two equivalent ratios for 12/13.
What is 24/26, 36/39, 48/52, 60/65?
400
There are 14 boys, 15 girls, and 1 teacher in the classroom. Write the ratio of girls to total people 3 different ways.
What is 15/30, 15:30, 15 to 30?
400
85.5 / .9?
What is 95?
400
Socks are either 3 for $11.95 at Meijer or 5 for $18.75 at Walmart. What are the unit prices? Which store sells socks at a cheaper price?
What is $3.95 at Meijer, $3.75 at Walmart?
400
3 gal = ? pints
What is 24 pints?
400
Find 3 equivalent ratios for 3/6. (One must be higher, one must be lower)
What is 1/2, 2/4, 4/8, 5/10?
500
There are 4 zebras, 3 lions, 5 turtles, 2 otters, and 13 monkeys at the zoo. Write the ratio of zebras and lions to total animals 3 different ways.
What is 7/27, 7:27, 7 to 27?
500
16.48 / .04
What is 412?
500
Jeans are either 4 for $47.00 at Meijer or 7 for $84.70 at Walmart. What is the unit price for each store? Which store sells jeans at a cheaper price?
What is $11.75 at Meijer, $12.10 at Walmart?
500
256 oz = ? gal
What is 2 gal?
500
Find 5 equivalent ratios for 2/6. (One must be higher, one must be lower)
What is 1/3, 3/9, 4/12, 5/15, 6/18, 7/21?
Continue
ESC
Reveal Correct Response
Spacebar
M
e
n
u
Team 1
0
+
-
MATH JEOPARDY
No teams
1 team
2 teams
3 teams
4 teams
5 teams
6 teams
7 teams
8 teams
9 teams
10 teams
Custom
Press
F11
Select menu option
View > Enter Fullscreen
for full-screen mode
Edit
•
Print
•
Download
•
Embed
•
Share
JeopardyLabs