GCF/LCM
KCF
Dividing Decimals
Unit Rate/Rate/Ratios
Surprise
100

Lily has 21 apples and 42 bananas. She is trying to find how many baskets can they both equally fit into. 

what is 21 baskets

100

 Jen is making a recipe that calls for 5/8 teaspoon of cinnamon.  Her only measuring spoon holds for 16/1 teaspoon.  How many times will she need to fill his measuring spoon to get enough cinnamon for the recipe?

what is 10 teaspoons of cinnamon 

100

Yoga classes cost 25.85 for 5 sessions. How much cost for one session.

what is 5.17 dollars

100

Amy drove to her mother's house, which is 204 miles away. It took her 3 hours. What was her average speed?

what is 68 miles per hour 

100

what is the gcf of 10 and 50?

what is 10

200

Billy waters his roses every 12 minutes. Billy waters his sunflowers every 36 minutes. How many times will it take for them to meet up?

what is 3 times

200

 What is 1/20 divided by 2/10?

what is 4

200

The Johnson family drove 48.7 miles to the river. It took them 1.2 hours to get there. How fast did they drive? (ROUNDDDDDDDDD to the Nearest whole number)

what 41 miles 

200

Kyle's family went to flordia on a family vacation. Kyle's family drove 107 miles in 2 hours. What as the rate at which Kyle's family drove?

what is 53.5 miles per hour

200

At the local market, one can of beans cost $.50 cents. How much does 11 cans of beans cost?

what is $5.50 dollars

300

Mrs. Madison directs two choruses.  One chorus has 24 students.  The other chorus has 48 students.  For rehearsals, she wants to divide each chorus into the largest possible equal groups, with no students left over.  How many groups can Mrs. Madison make?  

what is 24 groups 

300

 Maria is cutting 10 yards of fabric into pieces that are 1 ½ yard long.  How many ½ yard long pieces can she cut from the original?   



what is 15 pieces

300

Mrs. Cane had purchased roping for her house to decorate for Christmas. She purchased 25 feet of roping for $75.99. How many did the roping cost per foot? (ROUNDDDDDD to the Nearest hundredth) 

what is 3.05 foot

300

Will can 150 words in 3 minutes. How much can he write in 1 minute?

what is 50 words

300

what is 4/5 divdied by 8/10?

what is 1

400

Two buses leave the main station at the same time. Bus A returns to the station every 5 minutes.  Bus B returns to the station every 10 minutes.  In how many minutes will Bus A and B return to the station together for the second time?  

what is 100 minutes

400

Sam is mixing 9 cups of red candies and 5 cups of green candies to make treat bags for a holiday party.  If she divides the candies into bags that each ¼ cup, how many bags will she be able to make?  

what is 56 candies

400

The Smith family drove 276.5 miles on their family vacation. They used 7 gallons of gas. How many miles per gallon of gas did they get on the trip?

what is 39.5 per gallon

400

At a local store, four takis bags cost $3.00. how much does one bag cost?

what is .75 cents

400

Alexa drove 190 miles in total to go to a birthday party. She drove for 2 hours. How much miles did she drive for one hour?

what is 95 miles

500

Mrs. Kate directs two tennis teams. One team has 16 players.  The other chorus has 48 players. For practice, she wants to divide each team into the largest possible equal groups, with no students left over.  How many teams can Mrs. Kate make?  

what is 16 teams

500

Luis has 7 1/2 ft of ribbon. How many red bows can he make using 3/4 ft pieces of ribbon of each bow?

what is 10 red bows

500

Ella uses 2.5 pounds of apples to make an apple cake. How many cakes can she make with 3.25 pounds of raspberries?

what is only 1 cake

500

Sam reads her book in 8 days. There were 256 pages in the book. How many pages did she read in one day?

what is 32 pages

500

Macy wants to buy chocolate bars for her friends. In warlmart the 6 pack of chocolate cost $6.75. In target the 12 pack of chocolate cost 12.60. Which is the better buy and why? (bonus points)

what is target chocolate is the better buy because _____________

M
e
n
u